Synthesis of some new pyrrole derivatives and investigation of their biological effects
Yeni bazi pirol türevlerinin sentezi ve biyolojik etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 803964
  2. Yazar: SHORUQ A O NAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAĞRI KARABURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Enflamatuvar tepki, potansiyel zarara karşı çok önemli bir koruyucu mekanizma görevi gören karmaşık bir biyolojik süreçtir. Bu sürecin merkezinde prostaglandinleri sentezleyen siklooksijenaz (COX) enzimleri, özellikle COX-1 ve COX-2 alttipleri rol almaktadır. Bilimsel bilgiyi ilerletme arayışımızdaki bu çalışmada, COX enziminin potansiyel inhibitörleri olarak yeni pirol türevlerini tasarlayıp sentezleyerek bu alana katkıda bulunmayı hedefledik. Amaç, enzimin aktivitesini modüle etmek için daha güçlü moleküller keşfetmektir. Yaklaşık 3000 bileşikten oluşan sentez kütüphanemizi tarayarak olası aktif maddeleri kısa zamanda ve etkin şekilde belirledik. Bunun yanı sıra sentezlenen bileşikler ve (COX-1/-2) enzimleri arasındaki karmaşık etkileşimi daha derinden anlamak amacıyla gelişmiş yerleştirme çalışmaları ve kantitatif yapı-etki ilişki (QSAR) analizlerinden yararlandık. Sonuç olarak elde ettiğimiz QSAR verileri doğrultusunda sentez yolumuzu belirledik. Özellikle, 5e ile birlikte 5b, 4g, 4l, 4h ve 4k bileşikleri, COX enzim aktivitesinin güçlü inhibitörleri olarak tespit edilmiştir. Bu en son bulguların, yalnızca bilimsel keşiflerin geleceğine yeni bir bakış sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda COX enzim inhibitörleri olarak pirol türevlerini kullanan yeni anti-enflamatuvar ilaçların potansiyel gelişimine yönelik daha fazla araştırmanın yolunu açacak önemli bir katkısı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The inflammatory response is a complex biological process that acts as a crucial protective mechanism against potential harm. At the center of this process, cyclooxygenase (COX) enzymes that synthesize prostaglandins, especially COX-1 and COX-2 subtypes, play a significant role. In this work, as aimed to advance scientific knowledge, to contribute to this field, new pyrrole derivatives were designed and synthesized as potential inhibitors of the COX enzyme. Our goal was to discover more potent molecules to modulate the enzyme's activity. By scanning our synthesis library consisting of approximately 3,000 compounds, we identified potential active substances in a short time and effectively. Additionally, we benefited from advanced docking studies and quantitative structure-activity relationship (QSAR) analyses to further understand the complex interaction between the synthesized compounds and (COX-1/-2) enzymes. As a result, we determined our synthesis path in line with the QSAR data we obtained. In particular, compounds 4g, 4h, 4k, 4l, 5b and 5e have been identified as potent inhibitors of COX enzyme activity. We believe that these latest findings will make an important contribution, not only providing a new perspective for scientific discoveries, but also paving the way for further research towards the potential development of new anti-inflammatory drugs using pyrrole derivatives as COX enzyme inhibitors.