Psöriyazis hastalarında proksimal femur geometrik ölçümleri kırık riskinde artış için bir belirteç olabilir mi?
Can proximal femur geometric measurements BE a marker for increased risk of fractures in psoriasis patients?
- Tez No: 803965
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TALAY ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Psöriyazis ve psöriyatik artrit (PsA) ile osteopeni, osteoporoz ve artmış kırık riski arasında olası ancak kesin olarak kanıtlanmamış bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, psöriyazis ve PsA hastalarında, proksimal femur geometrik ölçümleri ile kemik mineral yoğunluğu (KMY) ve kırık riski arasında ilişki olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, 41 psöriyasiz ve 15 PsA hastası olmak üzere toplam 56 hasta ve hastalar ile yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş 55 sağlıklı kontrol dâhil edildi. Tüm katılımcıların demografik verilerinin yanı sıra hastaların hastalıkla ilişkili verileri kaydedildi. KMY, lomber omurga ve proksimal femurdan dual enerji X-ray absorpsiyometri (DXA) ile ölçüldü. Katılımcıların klinik risk faktörleri kullanılarak 10 yıllık kırık riskleri QFracture algoritması ile hesaplandı. Anteroposterior pelvis grafisinden femoral geometrik ölçümleri yapıldı. Bulgular: Hasta grubun vücut kütle indeksi (VKİ) kontrol grubuna göre anlamlı yüksekti (p=0,027). Hasta grubunda femur boyun Z-skoru kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p=0,005). Ayrıca hasta grubun kontrol grubuna göre femur boyunu (p=0,044) ve kalça ekseni (p=0,026) anlamlı uzun ve femur şaft açısı (p=0,010) anlamlı büyük saptandı.
Özet (Çeviri)
İntroduction: There is thought to be a possible but unproven association between psoriasis and psoriatic arthritis (PsA) and osteopenia, osteoporosis, and an increased risk of fractures. In this study, it was aimed to investigate whether there is a relationship between proximal femur geometric measurements and bone mineral density (BMD) and fracture risk in patients with psoriasis and PsA. Method: A total of 56 patients, 41 without psoriasis and 15 with PsA, and 55 age- and sex-matched healthy controls were included in this cross-sectional study. The demographic data of all participants as well as the disease-related data of the patients were recorded. BMD was measured by dual energy X-ray absorptiometry (DXA) from the lumbar spine and proximal femur. The 10-year fracture risk of the participants was calculated using the QFracture algorithm using clinical risk factors. Femoral geometric measurements were made from the anteroposterior pelvis radiograph. Conclusion: Body mass index (BMI) of the patient group was significantly higher than the control group (p=0.027). The femoral neck Z-score in the patient group was statistically significantly lower than the control group (p=0.005). In addition, the femoral length (p=0.044) and hip axis (p=0.026) were significantly longer and the femoral shaft angle (p=0.010) was found to be significantly greater in the patient group compared to the control group.