Mobil uygulamalarda kullanıcı deneyimi ve tasarımı: Amazon Prime, Netflix ve Exxen örnekleri
User experience and design in mobile apps: examples of Amazon Prime, Netfli̇x and Exxen
- Tez No: 803966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı mobil uygulamalarda kullanıcı deneyimi ve tasarımının incelenmesidir. Araştırmada mobil uygulama incelemesi Amazon Prime, Netflix ve Exxen örnekleri üzerinden yapılmaktadır. Bilişim ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan mobil izleme uygulamalar pandemi döneminde çok daha hızlı bir yayılma alanı bulmuştur. Özel içerikler üreten mobil uygulamalar internete bağlı olarak birçok farklı konuda izleme içerikleri sunaktadırlar. Mobil uygulamaların tasarımları ile kullanıcı deneyimleri arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Uygulama tasarımlarının sade, anlaşılabilir ve erişebilir olması kullanımında kolay olmasını sağlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden görüşme metoduna göre yapılan çalışmada üniversite öğrencileri örneklem olarak tercih edilmiştir. Mobil uygulamaları daha çok gençler tercih ettiğinden örneklem bu şekilde oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak da nitel araştırmalarda sıklıkla tercih edilen görüşme formu tercih edilmiştir. Görüşme formunda açık uçlu sorulara yer verilmiştir. Görüşme formu uzman denetiminden geçirilerek son hali verilmiştir. Toplanan veriler analiz edildiğinde kullanıcıların basitlik, içerik zenginliği, erişilebilirlik ve kişiselleştirme ilkelerini katılımcıların önemsediği gözlemlenmiştir. Bu veriler çerçevesinden katılımcılar Netflix uygulamasını Amazon Prime ve Exxen uygulamasının tasarım ve kullanıcı deneyimi açısından önünde değerlendirilmiştir. Netflixin diğer iki uygulamanın önünde yer almasında uygulamanın basit olması ve erişilebilirliğinin hızlı olması faktörleri etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine user experience and design in mobile applications. In the research, mobile application review is done on Amazon Prime, Netflix and Exxen samples. Mobile monitoring applications that emerged with the development of information and internet technologies have found a much faster spread during the pandemic period. Mobile applications that produce special content offer viewing content on many different topics depending on the internet. There is a direct relationship between the designs of mobile applications and user experiences. The simple, understandable and accessible application designs make it easy to use. In the study, which was conducted according to the interview method, one of the qualitative research methods, university students were preferred as the sample. Since mobile applications are mostly preferred by young people, the sample was formed in this way. The interview form, which is frequently preferred in qualitative research, was preferred as a data collection tool. Open-ended questions were included in the interview form. The interview form was given its final form after it was checked by experts. When the collected data was analyzed, it was observed that the participants gave importance to the principles of simplicity, content richness, accessibility and personalization. Based on this data, the participants were evaluated ahead of the Netflix application, Amazon Prime and Exxen applications in terms of design and user experience. The factors of simplicity of the application and fast accessibility were effective in placing Netflix ahead of the other two applications.