Attilâ İlhan şiirinde modernist tavır
Modernist factor in Attilâ İlhan's poem
  1. Tez No: 803990
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SECAATTİN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, Attilâ İlhan'ın şiirlerindeki modernist unsurları tematik ve biçimsel anlamda incelemektir. Çalışma Giriş ve Sonuç haricinde iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ilk olarak Modernizm ve Modernist kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Ardından Şehir, Kent, Metropol kavramlarına değinilerek Türk edebiyatında modernist eğilimlerden bahsedilmiştir. Giriş bölümünden sonar çalışmanın birinci bölümünde Attilâ İlhan'ın şiirlerinde tematik anlamda incelemeler yapılmış, belirlenen temalardaki modernist unsurlardan örnekler verilmiştir. Modernist tavrın ana temalarından şehir algısına ağırlık verilmiş; insana bakış, yabancılaşma ve yalnızlık duyguları gibi konuyla ilgili temalar seçilmiştir. İkinci bölümde, biçimsel anlamda modernist tavır olarak değerlendirilebilecek şiirlerden örnekler verilerek incelenmiştir. Gelenek, imgenin kullanımı, dil ve imla alt başlıklarıyla detaylandırılarak Attilâ İlhan'ın bazı şiirlerinde modernist tavırda olduğu açıklanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the modernist elements in Attilâ İlhan's poems thematically and formally. The study consists of two main sections, excluding the Introduction and Conclusion. In the Introduction section, the concepts of modernism and modernist are explained. Then, the concepts of city, urbanization, and metropolis are discussed, and the modernist tendencies in Turkish literature are referred to. In the first section of the study following the Introduction, thematic examinations are conducted in Attilâ İlhan's poems, and examples of modernist elements in determined themes are given. The urban perception, one of the main themes of the modernist style, is emphasized. Topics related to human perspective, alienation, and loneliness are selected. In the second section, examples of poems that can be considered as a modernist approach are studied. Traditional practices are analyzed under subtitles such as the use of imagery, language, and orthography, to explain that Attilâ İlhan displays modernist tendencies in some of his poems.