Türkiye'de 2000 sonrası medyanın dönüşümü: Yeni Adana örneği
Transformation of media after 2000 in Turkey: The yeni Adana case
  1. Tez No: 804022
  2. Yazar: MUSTAFA CEM BASTON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜLTEKİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmanın konusu, Türkiye'de yerel basının yaşadığı dönüşümdür. Bilindiği üzere medya siyasal, ekonomik yapılara göre kırılmalar yaşar. Türkiye'nin de bu yapılardaki değişimi her dönem basını etkilemiştir. Ulusal çaptaki bu kırılmalardan yerel basın da payını almaktadır. 2000 yılı ve sonrası dönem üzerinden incelenen yerel basının özellikle son dönemi üzerinde durulmuştur. Bu dönüşüm Yeni Adana gazetesi üzerinden analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında ekonomi politik yaklaşımın yapısal analiz tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda Yeni Adana gazetesi çalışanları/yöneticileri ile görüşme yapılmıştır. Görüşme için yarı yapılandırılmış sorular hazırlanmıştır. Araştırmanın sonucunda yaşanan dönüşümler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the transformation of the local press in Turkey. As it is known, the media experiences ruptures according to political and economic structures. Turkey's change in these structures has affected the press in every period. The local press also gets its share from these national breakdowns. Especially the last year of the local press, which was examined over the period of 2000 and after, was emphasized. This transformation has been analyzed over Yeni Adana newspaper. Within the scope of the study, the structural analysis technique of the political economy approach was used. In this context, interviews were held with the employees/managers of Yeni Adana newspaper. Semi-structured questions were prepared for the interview. The transformations experienced as a result of the research were revealed.