Sınıflarında yabancı uyruklu öğrenci bulunan öğretmenlerin deneyimleri: Fenomenolojik bir araştırma
Experiences of teachers with foreign students in their classes: A phenomenological study
  1. Tez No: 804023
  2. Yazar: HATİCE ŞAYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan öğretmenlerin eğitim-öğretim sürecindeki deneyimlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma türlerinden olan fenomenolojik araştırma deseniyle tasarlanmıştır. Çalışma grubu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Karaman ili Merkez ilçesinde görev yapan 12 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik analizi tekniğiyle irdelenmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda 5 tema oluşturulmuştur. Bu temalar;“İlk temas”,“Öğretmen motivasyonu”,“Öğretim süreci”,“Fırsatlar ve tehditler”,“Çözüm arayışı”olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin yabancı uyruklu öğrencilerle yaşadıkları deneyimleri farklı şekillerde anlamlandırdıkları ve bu öğrencilere karşı farklı tutumlar sergiledikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the experiences of teachers who have foreign students in the education process. The research was designed with the phenomenological research pattern, which is one of the qualitative research types. The study group consists of 12 teachers working in the central district of Karaman province in the 2021-2022 academic year. Participants were determined by using the criterion sampling technique, which is one of the purposive sampling techniques. During the data collection process, interviews were conducted by using a semi-structured interview form. The obtained data were analyzed by content analysis technique. 5 themes were created in line with data obtained from the participants. These themes were determined as“First contact”,“Teacher motivation”,“Teaching process”,“Opportunities and threats”,“Solution seeking”. As a result of the research, it was determined that the teachers interpreted their experiences with foreign students in different ways and display different attitudes toward these students.