Effect of formulation composition on the properties of polymeric films
- Tez No: 804038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GENADA SİNANİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÜLKER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İlacın bukkal yolla uygulanmasının avantajları nedeniyle, bukkal ilaç salımına yönelik filmler, dozaj formlarından biri olarak son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmada, plastikleştirici olarak farklı yüzdelerde gliserin içeren polimerik filmlerin hazırlanmasında kullanılan farklı konsantrasyonlarda sodyum aljinat ve hidroksi metel selülozun solvent döküm yöntemi ile bukkal uygulama için filmlerin hazırlanmasında biyo adeziv polimerler metodolojide kullanılmıştır. Metformin eklenmesi üzerine polimerik filmin mekanik özelliklerindeki değişiklikleri ve polimerlerle davranışını araştırmak için polimerik filmlere model ilaç olarak metformin Hcl eklendi. Aşağıdakileri içeren polimerik film karakterizasyon özellikleri: Fiziksel görünüm, Ağırlık homojenliği ve kalınlık, pH'ın belirlenmesi, Katlanma dayanıklılığının ölçülmesi, Parçalanma süresi ölçümleri, Nem içeriği ölçümü, Polimerik filmlerin mekanik özellikleri, Metformin miktarının belirlenmesi, İlaç içeriği, İlaç salınımı, FTIR– SEM. Sonuçlar, 0.8 g toplam polimer ağırlığı ve %35 (a/a) gliserin içeren biyo-yapışkan filmlerin daha iyi mekanik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir, bu nedenle bunlar daha sonra çapraz bağlama ve metformin Hcl'nin polimerik filmlerin karakterizasyon özellikleri üzerindeki etkisi üzerine bir çalışmada benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
The films for buccal drug delivery has been taking a lot of attention in recent years as one of dosage forms because of the advantages of drug when administered via buccal route. In this study, the bio adhesive polymers were use in preparation of films for buccal delivery by solvent casting method in methodology different concentrations of sodium alginate and hydroxy methel cellelose used in the preparation of polymeric films with different percentage of glycerin as plasticizer. metformin Hcl was add to the polymeric films as model drug to investigate the changes in the mechanical properties of the polymeric film upon addition of metformin and its behavior with polymers. the polymeric films characterization properties involving: Physical appearance, Weight uniformity and thickness, Determination of pH, Measurement of folding endurance, Disintegration time measurements, Moisture content measurement, Mechanical properties of polymeric films, Quantification of metformin, Drug content, Drug release, FTIR– SEM. The results shown that the bioadhesive films with 0.8g total polymers weight and 35%(w/w) of glycerin have the better mechanical properties wherefore they were later adopted in a study the effect of cross linking and metformin Hcl on polymeric films characterization properties.