Ana-çocuk sağlığı merkezlerine kayıtlı olan ve olmayan, 0-1 yaş grubu çocuğu bulunan annelerin, çocuklarının hijyenik bakım ve uygulamalarına ilişkin bilgi düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 80404
  2. Yazar: NEFİSE BAHÇECİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
-45- ÖZET Bu çalışma, Ana-Çocuk Sağlığı Merkezine kayıtlı olan ve olmayan, 0-1 yaş grubu çocuğu bulunan annelerin çocuk larının hijyenik bakım ve uygulamalarına ilişkin bilgi düzeyini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Bu nedenle Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı 2 No'lu Aile Planlaması, Ana-Çocuk Sağlığı Merkezine kayıtlı 70 ve İstanbul üniversitesi Istanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Polikliniğine çeşit li nedenlerle başvuran 70 olmak üzere toplam 140 çocuğun annesi ile görüşüldü. Çalışma grubunu 0-1 yaş arasında ve ilk çocuğu olan anneler oluşturdu. Çocuklarının höyenik bakım ve uygulamaları ko nusunda annelerden elde edilen sonuçlar 4 ayrı grup: içinde in celendi. Buna göre 20 soruya (yüz-göz temizliği, göbek bakımı, banyo, alt temizliği ve pişik konularında verdikleri toplam ya nıt ve aldıkları puan ortalaması, A.Ç.S. Merkezine kayıtlı olan grubun(I.
Özet (Çeviri)
-46- SUMMARY This study was Planned in order to compare the know ledge level of mothers registered to the Health Center for Mothers and Children, and having children in the age group of 0 to 1 on the hygienic care and applications to their children. Therefore interviews were made wi th the mothers of. 140 children, 70 of which were registered to the Health Center for Mothers and Children of the 2nd Family Planning Program of the Ministry of Health and Social Aid, and the remainig 70 were mothers of the children introduced to the Children's Polyclinic of the Children Health and Diseases Division of Medical Faculty of Istanbul, Istanbul University. The study group was consisted of the mothers with children of the age group of 0-1 and also having had one partu rition only. The information gained from the mothers on their.!: hygienic care and applications to their children were studied within four separate groups. The average of the total number of answers to the 20 questions asked (on the cleaning of the external surfaces and organs, navel cleaning, cleaning of the discharge organs and Napkin Rashes) and the marks the mothers got were rather significant in favor of the first group which consisted of the mothers registered to the Health Center for Mothers and Children (t: 6.04;' p-