Zihinsel engelli kardeşe sahip olan ve olmayan çocukların benlik saygısı ve kaygı durumlarının incelenmesi
The examination of self-esteem and anxiety situations of the children having and not having mental retarded siblings
- Tez No: 272671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma zihinsel engelli kardeşe sahip olan ve olmayan çocukların benlik saygısı ve kaygı durumlarını değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı-karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 15.02.2010- 26.06.2010 tarihleri arasında Erzurum il merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine kayıtlı zihinsel engelli çocukların 15-18 yaşları arasındaki sağlıklı kardeşleri ile Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullara devam eden, zihinsel engelli kardeşi olmayan ve en az bir kardeşe sahip olan 15-18 yaşları arasındaki sağlıklı çocuklar oluşturmaktadır. Örnekleme; zihinsel engelli kardeşi olan 108, zihinsel engelli kardeşi olmayan 119 olmak üzere toplam 227 sağlıklı çocuk alınmıştır.Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out comparatively and descriptively with the aim of determining the factors affecting and to evaluate anxiety situations and self-esteem of the children having and not having mental retarded siblings. The context of the study consisted of 15-18 year of age healthy children having mental retarded siblings registered in Private Training and Rehabilitation Centre belonging to National Education Directorate of Erzurum and 15-18 year of aged healthy children having at least one sibling between the dates february 15st 2010 and June 26st 2010. The sampling was made up of 227 healthy children, 119 of whom don?t have mental retarded sibling, 108 of whom have mental retarded sibling.Personal Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale and Trait Anxiety Scale were used in the collection of the data.