Covid-19 pandemisi ekseninde belirsizlik ve ekonomik büyüme ilişkisi: BRICS-T ülkeleri üzerine P-SVAR analizi
The relationship of uncertainty and economic growth in the context of the Covid-19 Pandemic: A P-SVAR analysis on BRICS-T
  1. Tez No: 804041
  2. Yazar: CİHAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Belirsizlik, farklı alanlarda farklı şekillerde tanımlanabilen bir kavramdır. Genel olarak belirsizlik, bir durumun ya da olayın sonucunun tahmin edilememesi, net olarak bilinememesi durumunu ifade etmektedir. Ekonomik anlamda belirsizlik ise, kusursuz bir akıl yürütme mekanizmasında yaşanan sapma veya neden-sonuç ilişkilerindeki halkaları koparan bir faktör olarak tanımlanabilmektedir. Bu nedenle, belirsizlik ekonomik karar birimleri, politika yapıcıları ve bilim insanları için karar verme sürecinde zorlayıcı bir faktördür. Dolayısıyla, belirsizliğin ölçülmesi ve analiz edilmesi, karar verme sürecinde önemli bir etken olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, belirsizlik ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi anlamak ve politika yapıcılarına somut öneriler sunmaktır. Aynı zamanda, BRICS-T ülkelerindeki belirsizlik faktörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisini analiz eden az sayıdaki çalışmalardan biri olması ve Ekonomi Politika Belirsizliği Endeksi'nde yer almayan Güney Afrika ve Türkiye'de Ekonomi Politika Belirsizlik Endeksi'nin hesaplanması çalışmanın önemini ve özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Bu çerçevede çalışmada, 1996-2021 yılları arasındaki çeyreklik veriler kullanılarak BRICS-T ülkelerindeki belirsizlik endekslerinin (Dünya Belirsizlik Endeksi, Dünya Pandemi Belirsizlik Endeksi, Dünya Ticaret Belirsizlik Endeksi, Ekonomi Politika Belirsizlik Endeksi ve Jeopolitik Risk Endeksi) ekonomik büyüme üzerindeki etkileri Yapısal Panel VAR analizi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, BRICS-T ülkelerinde belirsizlik endekslerinin (Dünya Belirsizlik Endeksi, Dünya Pandemi Belirsizlik Endeksi, Dünya Ticaret Belirsizlik Endeksi, Ekonomi Politika Belirsizlik Endeksi ve Jeopolitik Risk Endeksi) ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, politika yapıcıların daha öngörülebilir ve istikrarlı politikalar izlemesi önemlidir. Ayrıca, kriz yönetimi stratejilerinin güçlendirilmesi, ticaret politikalarında istikrarın sağlanması ve uluslararası ilişkilerde diyalog ve iş birliğinin teşvik edilmesi gerekmektedir. Böylece, belirsizlik düzeyi azaltılarak uzun vadeli sürdürülebilir büyüme hedefleri elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Uncertainty is a concept that can be defined in different ways across different domains. Generally, uncertainty refers to the inability to predict or clearly understand the outcome of a situation or event. In economic terms, uncertainty is a factor that disrupts the flawless mechanism of rational thinking or breaks the cause-effect relationships. Therefore, uncertainty poses a challenging factor in the decision-making process for economic decision units, policymakers, and scientists. Consequently, measuring and analyzing uncertainty are considered significant factors in the decision-making process. This study aims to comprehend the relationship between uncertainty and economic growth and provide concrete recommendations to policymakers. Furthermore, its significance lies in being one of the few studies analyzing the impact of uncertainty on economic growth in the BRICS-T countries. The calculation of the Economic Policy Uncertainty Index in South Africa and Turkey, which are not included in the Economic Policy Uncertainty Index, demonstrates the originality of this study. In this regard, the study employsStructural Panel VAR analysis to examine the effects of uncertainty indexes (World Uncertainty Index, World Pandemic Uncertainty Index, World Trade Uncertainty Index, Economic Policy Uncertainty Index, and Geopolitical Risk Index) on economic growth in the BRICS-T countries using quarterly data from 1996 to 2021. As a result of the study, it is observed that uncertainty indexes(World Uncertainty Index, World Pandemic UncertaintyIndex, World Trade Uncertainty Index, Economic PolicyUncertainty Index, and Geopolitical Risk Index) have a negative impact on economic growth in the BRICS-T countries. Therefore, policymakers need to pursue more predictable and stable policies. Furthermore, strengthening crisis management strategies, ensuring stability in trade policies, and promoting dialogue and cooperation in international relations are necessary. Thus, by reducing the level of uncertainty, long-term sustainable growth goals can be achieved.