Roma Hukuku'nda vekalet sözleşmesi (Mandatum)
The contract of mandate in Roman Law (Mandatum)
  1. Tez No: 804040
  2. Yazar: BİRSEL TUĞÇE TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NADİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, Roma Hukuku'nda Vekalet Sözleşmesi (Mandatum) konusunu incelemek ve niteliğini anlamaktır. Bu çalışmada Roma Hukuku'nda vekalet sözleşmesinin tanımı, tarafları, konusu ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. Vekalet sözleşmesinin tarihsel gelişimi açıklanmış ve bir sözleşme olarak düzenlenme nedenlerine değinilmiştir. Vekalet sözleşmesinin özellikleri belirlenerek, çeşitli görünüm şekilleri ortaya konulmuş ve tarafların sözleşmeden doğan borçları irdelenmiştir. Ayrıca vekalet sözleşmesini sona erdiren nedenler açıklanmıştır. Nihayet vekalet sözleşmesinin benzer hukuki kurumlarla karşılaştırılması yapılarak hukuki nitelikleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the contract of mandate (mandatum) in Roman Law and to understand its nature. In this study; the definition, parties, subject and scope of the contract of mandate in Roman Law is examined. The historical development of the contract of mandate is explained and the reasons for its regulation as a contract are mentioned. By determining the characteristics of the contract of mandate, various forms of appearance have been put forward and the obligations of the parties arising from the contract have been examined. In addition, the reasons that terminate the contract of mandate are explained. Finally, the legal qualifications of the contract of mandate are emphasized by comparing it with similar legal institutions.