Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında Türk ceza hukukunda nefret ve ayrımcılık suçu (TCK m. 122)
The crime of hatred and discrimination under Turkish criminal law (Article 122 of TCC) in the light of case law of the European Court of Human Rights
- Tez No: 804063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BATUHAN BAYTAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çalışmamızda, eşitlik ilkesi, ayrımcılık yasağı, nefret söylemi ve nefret suçu kavramları irdelenmiş, eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağının Türk ceza hukukundaki görünümü olan nefret ve ayrımcılık suçu, suç genel teorisi bağlamında incelenmiş; ayrıca ayrımcılık yasağı AİHM kararları ışığında ele alınarak Mahkemenin kararlarına konu olan ayrımcılık nedenleri üzerinden AİHM'in ayrımcılık yasağına yaklaşımı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde eşitlik ilkesi, ayrımcılık yasağı, nefret söylemi ve nefret suçu kavramları ele alınmış, eşitlik anlayışı biçimleri olan maddi ve şekli eşitlik anlayışı kavramları üzerinde durulmuş, ayrımcılık türleri ve ayrımcılık nedenlerine yer verilmiş, ayrıca nefret söylemi ile ifade özgürlüğü arasındaki ilişki incelenmiştir. İkinci bölümde ise; ayrımcılık yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sistemindeki görünümü, bu kapsamda, uygulanması Sözleşme ile korunan bir başka hakka bağlı kılınan Sözleşme'nin 14. maddesi ve 14. maddeden farklı olarak otonom karakteri bulunun Ek 12 Numaralı Protokolün 1. maddesindeki düzenlemeler ile bunların Mahkemece ele alınış biçimi incelenmiştir. AİHM'in ayrımcılık yasağı bağlamında bölümde yer verilen kararları, ilgili ayrımcılık nedenlerine göre kategorize edilmiş ve Mahkemenin ayrımcılık yasağının ihlalinin tespitine yönelik uyguladığı metodoloji ile esas aldığı ölçütler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 122. maddesinde düzenlenen nefret ve ayrımcılık suçu, suç genel teorisi bağlamında incelenmekle suçun unsurları ayrı ayrı ele alınmıştır. Anılan maddenin güncel halini almadan önce madde metninde yapılan yasal değişikliklere yer verilerek madde metninin mevcut hali ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu bölümde, ayrımcılık yasağının Türk ceza hukukuna yansıması, nefret ve ayrımcılık suçu özelinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of the principle of equality, the prohibition of discrimination, hate speech and hate crimes are scrutinized. Besides, the crime of hatred and discrimination, which is the reflection of the principle of equality and the prohibition of discrimination on Turkish criminal law, is examined in the context of the general theory of crime. In addition, the prohibition of discrimination has been discussed from the view of the European Court of Human Rights through the decisions of the Court on the basis of the reasons for discrimination. In the first section of our study, the concepts of the principle of equality, prohibition of discrimination, hate speech and hate crimes are discussed, and the concepts of material and formal equality, as the forms of equality, are discoursed. Moreover, types of discrimination and the reasons for discrimination are included to this part. The link between the concepts of hate speech and freedom of expression is also examined under this section of our study. In the second section; the appearance of the prohibition of discrimination under the system of the European Convention on Human Rights, in this context, the clauses of Article 14 of the Convention, which is only applicable dependent to another right guaranteed under the Convention, and the Article 1 of the Supplementary Protocol No. 12 to the Convention, which has an autonomous character unlike the Article 14 of the Convention and the implementation of the said Articles by the European Court of Human Rights are examined. The judgments of the Court, are to be analysed by categorising as to the relevant reasons for discrimination. Moreover, the methodology applied by the Court to determine the violation of the prohibition of discrimination and the criteria adopted by the Court are tried to be revealed. In the third and last section of our study; the crime of hatred and discrimination regulated under the Article 122 of the Turkish Penal Code numbered 5237, is examined in the context of the general theory of crime and the elements of the crime are discussed seperately. Before taking its current version, the mentioned article, has been amended several times. Different versions of the said Article is discussed in a critical way comparing with the current version.