Akıllı şehirlerde CBS yardımıyla kentsel dönüşüm alanlarının analizi
Analysis of urban transformation areas with the help of GIS in smart cities
  1. Tez No: 804066
  2. Yazar: FATİH GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Şehirlerde her geçen gün yeni göçlerin gelmesiyle artan nüfus oranı, yeni yaşam alanlarının oluşturulması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bunlara ek olarak kentsel dönüşüm, ekonomik ve sosyal faaliyetler gibi etkenlerin meydana getirdiği sonuçlar çerçevesinde şehirlerimizde sorunlar giderek artmaktadır. Bu sorunların kaliteli ve etkin bir şekilde çözülmesi için artık şehirlerimizin“akıllı”hale gelmesi zorunluluk oluşturmaktadır. Akıllı şehir kavramının benimsenmesi ve uygulanabilmesi için akıllı şehrin sahip olduğu temel bileşenlerin bilinmesi gerekmektedir. Akıllı şehir denildiğinde akla her ne kadar teknoloji kavramı gelse de toplumun ve şehrin tüm ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde bir görünüme sahip olması gerekir. Kentsel dönüşüm, kentsel sorunlara çözüm üretmek için önemli bir araç haline gelmiştir. Bu süreçte bir bölgenin sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda hem ekonomik hem sosyal çevresinin de değişime uğrayarak kalıcı çözüm sağlanması birçok farklı politika ve yöntemlerle hayata geçirilmektedir. Kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında toplanan verilerin daha sonra kullanılabilmesi için veritabanı yönetim sistemleri kullanılır. Bu verilerinin bir arada görüntülenmesi veya sorgulanması için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılır. CBS'nin bu özelliği sayesinde, kentsel dönüşüm projelerinde yapılacak olan planlama ve tüm analiz çalışmaları daha sağlıklı ve kolay olarak sunulmaktadır. Bu çalışmada, CBS kullanılarak kentsel dönüşüm uygulamalarında kullanılan grafik veriler, tablo verileriyle birleştirilmiş ve katmanlar oluşturulmuştur. Oluşturulan veri katmanları ile karar vericilere çalışma alanına ait istenilen veriler tek bir program üzerinden kullanıma sunulmuştur. Ayrıca çalışma alanında analiz ve sorgulama yapılmasında imkân sunulmaktadır. Böylece fizibilite raporları oluşturulmasında altlık olarak kullanılması amacıyla verilerin bir ortamda sunulması ile daha sağlıklı kararlar verilebileceği amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In cities, many problems arise due to factors such as intense migration, the creation of new living spaces, urban transformation, and economic and social activities. In order to solve these problems effectively and efficiently, cities are becoming increasingly“smart”a necessity. For the adoption and implementation of the concept of smart cities, it is important to understand the fundamental components that a smart city possesses. While the concept of smart cities is often associated with technology, it should encompass a holistic approach that addresses the needs of both society and the city as a whole. Urban transformation, which has become an important tool for solving urban problems, is implemented through various policies and methods to provide a permanent solution to the economic, physical, social, and environmental conditions of a changing region. During urban transformation projects, database management systems are used to ensure that the collected data can be utilized later on. Geographic Information Systems (GIS) are used to visualize or query these data, allowing for more accurate and easier planning and analysis in urban transformation projects. In this study, graphic data used in urban transformation applications were combined with table data using GIS, and layers were created. The generated data layers were presented to decision-makers through a single program, providing access to the desired data related to the study area. Additionally, analysis and querying capabilities were provided in the study area. The aim is to present the data in a single environment for use as a basis in creating feasibility reports, enabling more informed decision-making.