Adeziv ince bağırsak obstrüksiyonu hastalarında cerrahi tedaviyi öngören faktörler
Factors predicting surgical treatment in patients with adhesive small bowel obstruction
  1. Tez No: 804065
  2. Yazar: METE NUMAN ETLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KARAISLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Adeziv ince bağırsak obstrüksiyonu (AİBO) olan hastalarda tedavi stratejisini öngören faktörleri araştırmak Çalışma Tasarımı: Retrospektif Tanımlayıcı çalışma Çalışmanın Süresi ve Yeri: Ocak 2015- Aralık 2022, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Metodoloji: Ocak 2015- Aralık 2022 arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Genel Cerrahi Servisi, Acil Servis ve diğer yataklı servisler üzerinden değerlendirilen 1728 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, geçmiş operasyonları ve özellikleri, klinik prezentasyonları, hastane başvurusundaki laboratuvar değerleri ile cerrahi tedavi uygulanıp uygulanmadığı hasta dosyaları ve veritabanı bilgileri baz alınarak kaydedildi. Hastalar konservatif tedavi edilen grup ve cerrahi tedavi edilen grup olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma parametreleri bu iki grup arasında karşılaştırıldı ve cerrahi tedaviyi öngörecek risk faktörleri belirlenmeye çalışıldı. Opere olan gruptaki tüm hastaların ameliyatları açık (konvansiyonel) yöntemle yapıldı. Bulgular: Çalışma kriterlerine uyan 134 hastadan 39'u (%29,1) ameliyat olan gruba, 95'i (%70,9) ameliyat olmayan gruba dahil edildi. Erkek hasta sayısı 76 (%56,7), kadın hasta sayısı 58'dir (%43,3). Hastaların yaş ortalaması 57,79'dur (aralık, 20-88) Çalışma grubumuzdaki 134 hastanın 64'ünde (%47,76) ek hastalık yoktu. Kalan 70 hastanın 20'sinde (%19,8) ise birden fazla ek hastalık mevcut olup en sık rastlanılan ek hastalık 20 (%19,8) kişide bulunan hipertansiyondu. Hastanede yatış süreleri ortanca 5 gün (1-12 gün) olarak hesaplandı. Eski ameliyatlarının üzerinden geçen süre ortalama 98,43±125,02 ay olarak bulundu. Eski ameliyatı midline kesi ile olan hasta sayısı 79'dur (%59,0). Öncesinde laparotomi operasyonu geçirmiş hasta sayısı 126 (%94,0), laparoskopik olarak opere olan hasta sayısı ise 8'dir (%6). Eski operasyonu elektif olan hasta sayısı 80 (%59,7), benign olan hasta sayısı 94'tür (%70,1). Yüksek C-Reaktif Protein (CRP) ve kan üre nitrojeni (BUN) değerleri ile düşük trombosit (PLT) ve serum potasyum değerleri gruplar arasında istatistiksel olarak farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate factors predicting treatment strategy in patients with adhesive small bowel obstruction (ASBO) Study Design: Retrospective Descriptive study Duration and Place of Study: January 2015- December 2022, Department of General Surgery, Izmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Methodology: The data of 1728 patients who were evaluated from İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, General Surgery Service, Emergency Service and other inpatient services between January 2015 and December 2022 were analyzed retrospectively. Demographic characteristics of the patients, past operations and characteristics, clinical presentations, laboratory values at hospital admission, and whether surgical treatment was performed were recorded based on patient files and database information. The patients were divided into two groups as the conservatively treated group and the surgically treated group. Study parameters were compared between these two groups, and risk factors that would predict surgical treatment were evaluated. All patients in the operated group were operated by open (conventional) surgery. Results: Of 134 patients who met the study criteria, 39 (29.1%) were included in the operated group and 95 (70.9%) were included in the non-operational group. The number of male patients was 76 (56.7%) and the number of female patients was 58 (43.3%). The mean age of the patients was 57.79 (range, 20-88). 64 of 134 patients (47.76%) in our study group had no additional disease. In 20 (19.8%) of the remaining 70 patients, more than one additional disease was present, and the most common additional disease was hypertension in 20 (19.8%). The median length of stay in the hospital was calculated as 5 days (1-12 days). The mean time since previous surgeries was 98.43±125.02 months. The number of patients who had previous surgery with a midline incision was 79 (59.0%). The number of patients who had undergone laparotomy beforehand was 126 (94.0%), and the number of patients who underwent laparoscopic surgery was 8 (6%). The number of patients whose previous operation was elective was 80 (59.7%), and the number of patients with benign surgery was 94 (70.1%). High C-Reactive Protein (CRP) and blood urea nitrogen (BUN) values and low platelet (PLT) and serum potassium values were statistically different between the groups.