Sinoviyal sarkomlarda SS18-SSX immünhistokimyasının tanıya katkısı
The contribution of SS18-SSX immunohistochemistry to the diagnosis of synovial sarcomas
  1. Tez No: 804074
  2. Yazar: AHMET BAHADIR GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇOMUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Sinoviyal sarkom (SS), yumuşak doku sarkomlarının %5-10'nu oluşturan, t(X;18) (p11;q11) translokasyonu ile karakterize görece nadir bir malign mezenkimal tümördür. SS18-SSX füzyon spesifik antikor (E9X9V), SS18-SSX proteini füzyon epitopunu spesifik olarak saptayabilen tavşan monoklonal antikordur. Bu çalışmada, SS18-SSX antikorunun SS ve SS taklitçilerindeki ekspresyonunu, TLE1 ekspresyonu ile ilişkisini ve tanıya olan katkısını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Ocak 2016- Aralık 2022 tarihleri arasında SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Patoloji Bölümü'nde değerlendirilmiş biyopsi materyallerinde, SS tanısı almış 30 ve SS taklitçisi 27 olgu olmak üzere toplam 57 olgu dahil edildi. Olgular 2 patolog tarafından yeniden değerlendirildi ve tekrar tanı verildi. İmmünhistokimyasal olarak SS18-SSX (E9X9V) ve TLE1 antikoru uygulandı. SS18-SSX ve TLE1 antikorunun ekspresyonu, boyanma şiddeti ve boyanma yaygınlıkları skorlanarak hesaplandı. Her iki antikorun SS tespit etme gücü, birbirlerine üstünlükleri ve SS18 Flouresans in situ hibridizasyon (FISH) ile korelasyonu araştırıldı. Bulgular: Olgular histomorfolojik ve immünhistokimyasal bulgular eşliğinde tekrar değerlendirildiğinde olgu sayısı SS 24 (12 olgu FISH ile konfirme), taklitçileri ise 33 olarak düzenlendi. SS olgularının tamamında SS18-SSX (E9X9V) pozitifti. Büyük bir kısmı (%83,3) şiddetli derecede boyanma ve %75'in üzerinde boyanma yaygınlığı gösterdi. SS taklitçileri grubunda SS18-SSX antikoru ile boyanma görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: Synovial sarcoma (SS) is a relatively rare malignant mesenchymal tumor that constitutes 5-10% of soft tissue sarcomas and is characterized by the t(X;18) (p11;q11) translocation. The SS18-SSX fusion-specific antibody (E9X9V) is a rabbit monoclonal antibody that specifically detects the fusion epitope of the SS18-SSX protein. In this study, our objective was to demonstrate the expression of the SS18-SSX antibody in SS and SS mimics, as well as its relationship with TLE1 expression and its contribution to diagnosis. Materials and Methods: A total of 57 cases were included in our study, which consisted of 30 cases diagnosed with synovial sarcoma (SS) and 27 cases of SS mimics, based on biopsy materials sent to the Department of Pathology at SBU Prof. Dr. Cemil Tascıoglu City Hospital between January 2016 and December 2022. The cases were re-evaluated by two pathologists, and rediagnosed. Immunohistochemical staining with SS18-SSX (E9X9V) and TLE1 antibodies was performed. The expression, staining intensity, and staining extent of both antibodies were scored. The detection capabilities of both antibodies for SS, their superiority over each other, and their correlation with SS18 FISH were investigated. Results: When the cases were re-evaluated based on histomorphological and immunohistochemical findings, the number of SS cases was adjusted to 24 (12 cases confirmed by FISH), while there were 33 cases of SS mimics. All SS cases showed positive staining for SS18-SSX (E9X9V) antibody. The majority of cases (83.3%) exhibited strong staining, and staining extent was observed in over 75% of the cases. No staining with the SS18-SSX antibody was observed in the SS mimics.