Sosyal medya kullanımının siyasal katılma üzerindeki etkisi: 2019 İstanbul yerel seçimleri örneği
The effect of social media use on political participation: The case of 2019 Istanbul municipal elections
- Tez No: 804097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Siyasal katılma özünde modern döneme ilişkin bir kavramdır. Endüstrileşme, kentlileşme ve modernleşmeyle ilişki içerisindedir. Siyasal katılma önceleri yalnızca oy verme ile sınırlı bir eylem olarak görülürken günümüzde ayaklanmalara kadar uzanan geniş bir eylem yelpazesini kapsamaktadır. Toplumsal dinamikleri etkileyen, gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya, siyasal katılma üzerinde de etkilidir. Bir kesim sosyal medyanın siyasal katılma için yeni bir alan yarattığını düşünürken, diğer kesim ise bunun çok iyimser olduğunu sosyal medyanın siyasal katılma ve toplumsal olaylarda iletişimi arttırması ve örgütlenme kolaylığı sağlaması bakımından katalizör görevi gördüğünü savunmaktadır. Özellikle geleneksel medyada kendilerine çok yer bulamayan gruplar için sosyal medya kendilerini görünür kılmak imkânı sağlamaktadır. Diğer yandan ise sosyal medyanın geniş bir gözetim ağının toplum tarafından kanıksanmasına yol açtığı endişesi vardır. Tüm tartışmalar bir tarafa sosyal medya günümüzde siyaset ve siyasal katılım için önemli bir mücadele alanıdır. Sosyal medyanın siyasal katılma üzerindeki etkisinin tespiti amacıyla çalışmada 2019 İstanbul yerel seçimleri sosyal medyanın önemli ölçüde kullanılması sebebiyle örnek olarak seçilmiştir. Çalışma 3 farklı veri kaynağından beslenmiştir. Öncelikle 2019 İstanbul seçimlerindeki adayların sosyal medya verileri analiz edilmiştir. Sonrasında KONDA araştırma şirketinin verileri üzerinde istatistiki analizler gerçekleştirilerek seçmenlerin oy kararlarında etkili olan faktörler tespit edilmiştir. Son olarak ise 31 Mart ve 23 Haziran arasında oy kararı değiştiren 20 seçmenle ve siyasi partilerde görev almış 10 temsilciyle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilerek, seçmenlerin oy kararı değiştirmelerinin sebepleri, sosyal medya kullanımlarının etkisi ve siyasi partilerin sosyal medyaya ilişkin stratejileri analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgular ortak bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political participation is substantially a modern era concept. It has relations with industrialization, urbanization and modernization. Although political participation was limited to voting in earlier times, it has now many aspects including riots. Social media not only affects social dynamics by being an indispensable part of everyday life but also affects political participation. While some think that social media opens up new space for political participation; others think it is too optimistic and takes social media as a catalyst for increasing communication in social events and makes organization easier. Social media especially provides visibility to groups who otherwise cannot find space for themselves in the traditional media. On the other hand, there is the fear of society getting used to an extensive surveillance network by means of social media. By leaving all speculations aside, social media is an arena for both politics and political participation. In order to find out the effect of social media on political participation, 2019 Istanbul local elections were chosen as an example as social media was used at considerable level at those times. This study benefited from three different data sources. Firstly, social media usage of 2019 Istanbul local election candidates were analyzed. Following that, factors affecting voters when deciding on their vote were established by analyzing the data from KONDA research company. Lastly, by conducting deep interviews with 20 voters who changed their decision between 31 March and 23 June elections and 10 delegates who took role in political parties; reasons of why the voters changed their decision, effect of their social media usage and strategies of political parties on social media were analyzed. Findings from those analyses were assessed concurringly.