Diyabetin akut pankreatit şiddeti üzerine etkisi
- Tez No: 804098
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT İBRAHİM AKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Akut pankreatit pankreasın inflamatuar bir hastalığıdır. Bu inflamasyon lokal, birkaç gün içinde kendini sınırlayan hafif bir tablo olabileceği gibi, ciddi sistemik komplikasyonlar, organ yetmezliği ve ölüme kadar ilerleyebilen bir tabloya da neden olabilir. Hastalık seyrini olumsuz olarak etkileyen durumların önceden bilinmesi ve erken dönemde skorlama ve labratuar parametreleri ile objektif olarak değerlendirilmesi komplikasyon ve ölüm oranını azaltmak için gereklidir. Diyabet çeşitli komorbid hastalıklar arasında akut pankreatitte nispeten daha yaygındır ve yapılan bir çok çalışmada akut pankreatit gelişme riskini arttırdığı gösterilmiştir. Bizim çalışmamızda amacımız diyabetin aynı zamanda hastalığın sürecini de olumsuz yönde etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Çalışmamızda 2008 - 2013 yılları arasında Dışkapı E.A.H acil servise başvuran ve 35'i diyabetli 164 akut pankreatit vakasını retrospektif olarak inceledik. Akut pankreatit şiddet kriterleri olarak hastaların ranson skorlamaları, CRP düzeyleri, lokal komplikasyon gelişme oranlarını inceledik.Ayrıca RDW düzeylerini ve hastaların hastanede kalış sürelerini de inceleyip ve tüm verileri diyabetik ve nondiyabetik gruplarımız arasında karşılaştırdık. Çalışmamız sonucunda diyabeti olan akut pankreatitli hastaların nondiyabetiklere göre şiddetli atak geçirme açısından daha riskli olduklarını saptadık. Ciddiyet kriterleri ayrı ayrı analiz edildiğinde diyabetik hastalarda nondiyabetiklere gore ranson skoru %17.7 daha fazla oranda 3 ve üstünde olduğunu; CRP değerlerinin diyabetik hastalarda %15.1 daha ciddi yükseldiğini; lokal komplikasyon gelişme riskinin diyabetik hastalarda %21.6 daha fazla olduğunu saptadık. Diyabetik olgularda hastanede kalış süreleri nondiyabetiklere gore anlamlı olarak daha uzunken, kan RDW düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılık görülmedi. Sonuç olarak diyabet akut pankreatit şiddetini arttırmaktadır.Bu yüzden özellikle diyabeti olan olgular özenle ve hızlıcadeğerlendirilip komplikasyon riski azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is an inflammatory disease of pancreas. This inflammation can be local and self-limited but sometimes cause severe systemic complication, multiple organ failure and death. The scorring system and laboratory parameters are used for predict the complication and death. Diabetes mellitus are seen more common than the other chronic disease in patients with acute pancreatitis. Recent studies showed that diabetes mellitus increases the risk of acute pancreatitis. We aimed to investigate the effect of diabetes mellitus on patients with acute pancreatitis We included 164 acute pancreatitis patients who admitted emergency service of DYBEAH between 2008-2013 years. 35 of 164 acute pancreatitis patients have also diabetes too. Ranson criteria, CRP levels, local complication are used for determine to severity. RDW and hospitalization time are also used and these datas are compared to diabetic and non-diabetic group. In our study, we found that the risk of severe acute pancreatitis attack increases in patients with diabetics compared to non-diabetics. In our analysis about severity criterias, we found that ranson score more than 3, approximately %17.7 higher in diabetic patients compared to non diabetiac patients. We found CRP levels are higher %15.1 in diabetic patients. The risk of developing local complication in diabetic patients is %21,6 higher . Hospitalisation time are longer in diabetic patient compared to non-diabetic patient,but there is no statistically significant difference between plazma RDW levels in two groups. In conclusion diabetes mellitus increases the severity of acute pancreatitis , so if we manage diabetic acute pancreatic patient lic, we can reduce the risk of complication of acute pancreatitis