Hakikat-sonrası (Post-truth) çağda halkla ilişkiler: Uygulayıcıların gözünden halkla ilişkiler pratikleri üzerine bir değerlendirme
Public relations in the post-truth age: An evaluation of public relations practices from the perspective of practitioners
- Tez No: 804096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez çalışması, hakikat-sonrası (post-truth) çağdaki halkla ilişkiler uygulamalarını, Türkiye'deki halkla ilişkiler uygulayıcılarının bakış açısından ele alarak onların mesleki anlamda hakikat-sonrası dönemi nasıl değerlendirdiğini ve deneyimlediğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma, hakikat-sonrası çağın özelliklerini, halkla ilişkilerin bu döneme uygunluğunu, bunun yanında, halkla ilişkilerin toplumsal etiğini ve halkla ilişkiler alanının geleceğini değerlendirmektedir. Bu kapsamda, nitel araştırma yöntemi kullanılarak derinlemesine görüşme tekniğiyle araştırmanın katılımcılarından veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, Türkiye'deki halkla ilişkiler uygulayıcılarının hakikat-sonrası çağdaki halkla ilişkiler gerekliliklerine ve değişen toplumsal dinamiklere uyum sağlamada zorluk yaşamadıklarını ortaya koymaktadır. Bu sebeple, halkla ilişkiler uygulayıcıları, bu çağın gerektirdiği halkla ilişkiler uygulamalarını benimseyerek uygulamaktadırlar. Bu doğrultuda toplanan verilerin analiz edilmesi sonucunda, hakikat-sonrası çağda halkla ilişkiler uygulayıcılarının iş kapsamına entegre edilmesi gereken maddeler sıralanmıştır. Araştırma çerçevesinde ayrıca, bazı konularda; katılımcıların bazılarının, toplumsal ve mesleki etik sorumluluklarını yerine getirme konusunda yeterli bilinç sahibi oldukları gözlemlenirken, bazılarının ise, ikna temelli avantaj sağlamak adına toplumsal etik ve mesleki etik değerleri göz ardı edebildiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, halkla ilişkilerin hakikat-sonrası çağdaki zorluklarını ve fırsatlarını göz önünde bulundurarak, Türkiye'deki halkla ilişkiler uygulayıcıları ve Türkiye'deki halkla ilişkiler sektörü için alana katkı sunmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, halkla ilişkiler uygulayıcılarının ve halkla ilişkiler sektörünün, hakikat-sonrası çağdaki değişen dinamiklere uyum sağlaması hususunda daha bilinçli ve daha etkili olmalarına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the practices of public relations in the post-truth era from the perspective of public relations practitioners in Turkey, revealing how they perceive and experience the post-truth era in their professional context. In this regard, the study evaluates the characteristics of the post-truth era, the suitability of public relations to this period, as well as the social ethics of public relations and the future of the field. Within this scope, qualitative research methodology was used, and data was collected through in-depth interviews with the participants of the study. The findings of the research indicate that public relations practitioners in Turkey do not face significant difficulties in adapting to the requirements of public relations in the post-truth era and the changing social dynamics. Therefore, they embrace and implement public relations practices required by this era. As a result of the analysis of the collected data, the elements that need to be integrated into the scope of work of public relations practitioners in the post-truth era are listed. In the framework of the research, it has also been observed that, in some objects; some of the participants have sufficient awareness of fulfilling their social and professional ethical responsibilities, while others may ignore social ethics and professional ethical values in order to gain persuasion-based advantage. In conclusion, this thesis study contributes to the field for public relations practitioners and the public relations sector in Turkey, by considering the challenges and opportunities of public relations in the post-truth era. The findings obtained within the scope of the study may contribute to the public relations practitioners and the public relations sector to be more conscious and more effective in adapting to the changing dynamics in the post-truth era.