Polikistik over sendromunda serum D vitamini, tPAI-1 düzeyi ve koagülasyon parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN SERUM VITAMIN D, tPAI-1 LEVEL AND COAGULATION PARAMETERS IN POLYCYSTIC OVER SYNDROME
- Tez No: 804115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ÖZGEN, DOÇ. DR. FEYZA BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Polikistik over sendromunda serum D vitamini, tPAI-1 düzeyi ve koagülasyon parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilerek hiperandrojenik olan ve hiperandrojenik olmayan PKOS subgruplarındaki farklılıkları ortaya koymak çalışmanın primer amacı olarak belirlendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Nisan 2022–Ekim 2022 tarihleri arasında S.B.Ü. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği jinekoloji polikliniklerine başvuran; 18 – 35 yaş arasındaki reprodüktif dönemdeki kadınlardan; Rotterdam (ESHRE/ASRM) kriterlerine göre PKOS tanısı alan hasta grubundan 50 kişi ve tanı almayan kontrol grubundan 35 kişi dahil edilmiştir. Hasta grubu, kendi içerisinde hiperandrojenizm olup olmamasına göre 25'er kişiden oluşan 2 grup olacak şekilde toplandı. Çalışma kontrollü prospektif ve tek merkezli olarak planlandı. Çalışmaya katılan tüm kadınların demografik verileri, klinik ve laboratuar bulguları kaydedildi. Serum human plasminogen activator inhibitor 1(PAI-1), ELISA kitleriyle sandwich Elisa yöntemiyle çalışıldı ve birimi ng/ml olarak raporlandı. PAI-1 düzeyinin; PKOS hastaları ve sağlıklı kontrol grubundaki değeri ve PKOS hastalarında da klinik, demografik ve laboratuvar farklarına göre değişimi incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of the study was to reveal the differences in hyperandrogenic and non -hyperandrogenic PCOS subgroups by evaluating the relationship between serum vitamin D, tPAI-1 level and coagulation parameters in polycystic ovary syndrome. Materials and Methods: Our study was conducted at SBU between April 2022 and October 2022. Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, gynecology outpatient clinics; From women in the reproductive period between the ages of 18 – 35; According to the Rotterdam (ESHRE/ASRM) criteria, 50 people from the patient group diagnosed with PCOS and 35 people from the undiagnosed control group were included. The patient group was collected as 2 groups of 25 people each according to the presence of hyperandrogenism or not. The study was planned as a controlled prospective and single center. Demographic data, clinical and laboratory findings of all women participating in the study were recorded. serum human plasminogen activator inhibitor 1(PAI-1) was studied with ELISA kits by sandwich Elisa method and its unit was reported as ng/ml. PAI-1 level; Its value in PCOS patients and healthy control group and its change in PCOS patients according to clinical, dermographic and laboratory differences were examined.