Güney Asya bölgesinde yoksulluk ve fakirlikle mücadele: Bangladeş örneği
Fighting poverty in South Asian region: The case of Bangladesh
  1. Tez No: 804114
  2. Yazar: AHMET COŞKUNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hindistan ve Pakistan'ın bağımlılığından sonra, bağımsız Bangladeş devletinin ekonomik bağımsızlığının yanı sıra yoksulluk ve yoksullukla mücadelede neler oldu? Yoksulluk ve yoksulluk, bireylerin yanı sıra bölgelerin, ülkelerin, halkların ve hatta kıtaların (Afrika, bazı Asya Ülkeleri ve Güney Amerika gibi) bir sorunu olabilir. Burada Güney Asya'yı oluşturan üç ülkeden biri olan Bangladeş'in yoksullukla mücadelede 1971 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra verdiği mücadele, elde ettiği sonuçlar, geleceğe yönelik plan ve projeleri tartışılmaktadır. Son çeyrek yüzyıldaki olumlu sonuçları benzer ülkelere örnek gösterilen Bangladeş, halen LDC (En Az Gelişmiş Ülkeler) statüsünden hızla gelişmiş ülkeler sınıfına girmeye çalışmaktadır. Bangladeş, Marmara Bölgesi'nin iki katı (yaklaşık 69 bin kilometrekare) (145 bin kilometrekare) alana sahip bir ülkedir, ancak 170 milyonluk bir nüfusu beslemekten sorumludur. Son 3 dönemdir bir kadının (Başbakan Şeyh Hasina Wazed) başını çektiği bu ülkede, gelişmelerde kadının rolü ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Dependency of India and Pakistan, What Happened in the Struggle with Poverty and Poverty Alongside Economic Independence of the Independent State of Bangladesh. Poverty and poverty can be a problem of individuals as well as regions, countries, peoples and even continents (such as Africa, some Asian Countries and South America). Here, the struggle of Bangladesh, one of the three countries that make up South Asia, in the fight against poverty, after it gained its independence in 1971, the results it achieved, and its plans and projects for the future are discussed. Bangladesh, whose positive results in the last quarter century are shown as an example to similar countries, still strives to enter the class of rapidly developed countries from the LDC (Least Developed Countries) status. Bangladesh is a country that has twice the area of Marmara Region (about 69 thousand square kilometers) (145 thousand square kilometers), but is responsible for feeding a population of 170 million. In this country, which has been led by a woman (Prime Minister Sheikh Hasina Wazed) for the last 3 periods, the role of women has come to the fore in developments.