Mitral kapak onarımalrında posterior leaflete rezeksiyon yapılan vakalarla yapılmayan vakaların operatif ve postoperatif verilerinin karşılaştırılması
Comparing operative and postoperative outcomes: Respect vs. resection of the posterior mitral valve during mitral valve repair
- Tez No: 804142
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mitral yetmezlikte tamir yöntemleri seçili vakalarda artık tüm otoriteler tarafından kabul gören bir teknik olarak ortaya çıkmıştır. Kapak onarıma uygunsa; kurumun deneyimi ve cerrahın tecrübesi yeterliyse kapak onarımları genellikle ilk tercih olarak önerilmektedir. Böylelikle hastaların kendi kapakları korunarak protez kapağın ve sürekli antikoagülasyonun yarattığı risklerden korunmuş olur. Mitral kapak onarımlarıyla ilgili literatürde birçok yayın olduğu halde izole leaflet onarımlarının sonuçlarına dair veriler sınırlıdır. Bu çalışmamızda izole posterior leaflet onarımı yapılan hastalarda rezeksiyon yöntemleri kullanılanlarla, rezeksiyon yöntemleri kullanılmayan hastaların operatif ve postoperatif sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Mitral yetmezliği nedeniyle izole posterior leaflet onarımı yapılan 129 hasta çalışma kapsamına alınmıştır. Bu hastaların 66'sının operasyon sırasında posterior leafletine trianguler, quadranguler veya sliding leaflet anuloplasti gibi rezeksiyon içeren yöntemler uygulanmıştır. Hastaların 63'ünde ise rezeksiyon yapılmamış, plikasyon, korda kısaltma, korda transferi ve yapay korda implantasyonu gibi teknikler uygulanmıştır. Hastalar postoperatif 12. aylarında ekokardiyografik ve klinik değerlendirilmeye alınmıştır. Ekokardiyografide mitral yetmezlik derecesi, pulmoner arter basınçları, sol ventrikül end-sistolik ve end-diyastolik çapları ölçülmüştür. Hastaların operatif kayıtları hastane veri tabanından alınmıştır. Hastaların preoperatif yaş, cinsiyet, komorbidite, ritm, end-sistolik ve end-diyastolik çapları benzerdi. Posterior leaflete rezeksiyon yapılan grubun ortalama ejeksiyon fraksiyonunun daha düşük ve ortalama mitral yetmezlik seviyesinin yapılmayan gruba kıyasla daha yüksek olduğu görüldü. Hastaların operatif verileri karşılaştırıldığında posterior leaflete rezeksiyon yapılan grupta kross klemp ve kardiyopulmoner bypass sürelerinin rezeksiyon yapılmayan gruba kıyasla daha yüksek olduğu görüldü. İntraoperatif IABP ve inotrop destek kullanımı açısından iki grup arasında bir fark bulunamadı. Hastaların postoperatif erken ve geç mortalite oranları istatiksel olarak benzerdi. Hastaların reoperasyon oranları yine benzer olarak bulundu
Özet (Çeviri)
Mitral valve repair is emerged as an outstanding technique in selected cases in mitral insufficiency. It is the operation of choice when the valve is suitable for repair and experience of institution and capability of operating surgeon are available. This procedure preserves patient's native valve and avoids the risks of chronic anticoagulation and prosthetic valve. Although several reports have been published investigating the outcomes of mitral valve repair, reports on isolated leaflet techniques are limited. We sought to compare the operative and postoperative outcomes of isolated resection and non-resection techniques applied on posterior leaflet. 129 patients included to the study who underwent isolated posterior leaflet repair due to mitral insufficiency. Resection techniques comprising triangular, quadrangular resection and sliding leaflet annuloplasty were performed to 66 patients. Non-resection techniques comprising plication, chordae shortening, chordae transfer and artificial chordae were performed to 63 patients. Echocardiographic and clinical datas were evaluated at 12. month routine control. Mitral insufficiency rates, pulmonary arterial pressure, left ventricule end-systolic dimension, end-diastolic dimension and ejection fraction were recorded. Operative data was collected from patient records and hospital database. Age, gender, comorbidities, rythm, end-systolic and end-diastolic dimensions were similar between groups. Preoperative ejection fraction and mitral insufficiency rates were significantly higher in resection group when compared with non-resection group. Comparing operative datas revealed that resection group has higher cross-clamping and cardiopulmonary bypass times. Usage of intra-aortic baloon pump and dependency on inotropic support were similar between groups. Hospital mortality, late mortality and reoperation rates were similar between groups.