Benign kemik lezyonlarının tedavisinde , boşluk doldurmak için uygulanan kemik ve kemik benzeri dolgu materyallerinin sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the results of bone and bone-like filling materials applied for void filling in the treatment of benign bone lesions
  1. Tez No: 804143
  2. Yazar: GÖKHAN İLYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada, alt ekstremite yük taşıyan uzun kemiklerdeki iyi huylu kemik lezyonlarına yönelik yapılan, küretaj ve kimyasal koterizasyonu takiben, uygulanan kemik dolgu materyallerini, insan kaynaklı spongioz greft ve biyoseramik cam greft olarak gruplandırarak, radyolojik ve klinik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastanemize 2007 ile 2013 yılları arasındaki süreçte başvuru yapmış, alt ekstremite yük taşıyan uzun kemiklerindeki iyi huylu kemik lezyonlarına yönelik küretaj - greftleme operasyonu uygulanmış, çalışma dışlanma kriterlerinden birine sahip olmayan 47 hasta değerlendirilmeye alınmıştır. Gruplar, yaş, cinsiyet, tümörün yerleşim yeri, histopatolojik tanısı ve evresi göz önünde bulundurularak alt gruplara ayrıldı. Ortalama takip süresi 16,5 ay olan hastalar, tümör hacmi, kullanılan kemik dolgu materyali miktarı, konsolidasyon oranı, kortikal kalınlık artışı, LEFS ve VAS' a göre subgruplar dahil karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar: Biyoseramik cam greft grubunda, insan kaynaklı spongioz greft grubuna kıyasla, istatistiksel olarak anlamlı, artmış ortalama konsolidasyon oranı görülmüştür (P=0,002). Basit kemik kisti (BKK) ve fibröz displazi (FD) alt grup hastalarındaki ortalama konsolidasyon oranı istatistiksel olarak değerlendirildiğinde; BKK hastalarında fark anlamlı bulunmamıştır (P: 0,20), FD hastalarında anlamlı bulunmuş (P: 0,029) olup biyoseramik cam greft hastalarında yüksek bulunmuştur. Ortalama ağrı skorları açısından iki yöntem arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (P: 0,898). Ortalama alt ekstremite fonksiyon skoru yüzdeleri açısından iki yöntem arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (P: 0, 581). Yaş, cinsiyet ve tümör yerleşim yeri açısından bakıldığında, iki grup arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir. Tümörün evresi açısından bakıldığında; insan kaynaklı spongioz greft grubunda; evre 1-3 arası anlamlı olduğu (P: 0,032), evre 1-2 (P:0,097) ve evre 2-3 (P: 0,129) arası anlamlı olmadığı, biyoseramik cam greft grubunda; evre 1-2 (P: 0,01) ve evre 2-3 (P: 0,009) arası anlamlı olduğu, evre 1-3 (P: 0,167) arası anlamlı olmadığı görülmüştür. Tümör hacmi ve uygulanan greft materyali oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcut olup, biyoseramik cam greftin yapısal özelliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir (P: 0,001>). Çıkarımlar: Biyoseramik cam greftler, insan kaynaklı spongioz allogreftlerle karşılaştırıldığında radyolojik olarak üstün, klinik olarak benzer sonuçlara sahip kemik dolgu materyalleridir. Biyoseramik cam greftlerin; benign agresif tümör olan FD' deki radyolojik konsolidasyon başarısının istatistiksel olarak anlamlı olması, benign agresif tümörlerdeki yıkıcı etkiye karşı iyi bir silah olabileceğini düşündürmektedir. Biyoseramik cam greftler, erişkinlerde ve çocuklarda kullanım alanı mevcuttur. İnsan kaynaklı spongioz allogrefte ve diğer modalitelere alternatif olarak kullanılabilirler. Erken dönem sonuçları umut vaad etmektedir. Daha kesin sonuçlar elde edebilmek için daha geniş kapsamlı ve uzun izlemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the bone filling materials applied after curettage and chemical cauterization for benign bone lesions in the lower extremity load-bearing long bones, by grouping them as human-derived cancellous graft and bioceramic glass graft, radiologically and clinically. Materials and Methods: 47 patients who applied to our hospital between 2007 and 2013, underwent curettage - grafting operation for benign bone lesions in the lower extremity load-bearing long bones, and did not meet one of the study exclusion criteria were evaluated. The groups were divided into subgroups considering age, gender, location of the tumor, histopathological diagnosis and stage. Patients with a mean follow-up period of 16.5 months were evaluated comparatively, including subgroups, according to tumor volume, amount of bone filling material used, consolidation rate, increase in cortical thickness, LEFS and VAS. Results: There was a statistically significant, increased mean consolidation rate in the bioceramic glass graft group compared to the human cancellous graft group (P=0.002). When the mean consolidation rate in the simple bone cyst (BCC) and fibrous dysplasia (FD) subgroup patients was evaluated statistically; The difference was not significant in BCC patients (P: 0.20), it was significant in FD patients (P: 0.029), and it was found to be higher in bioceramic glass graft patients. There was no statistically significant difference between the two methods in terms of mean pain scores (P: 0.898). There was no statistically significant difference between the two methods in terms of mean lower extremity function score percentages (P: 0.581). There was no significant difference between the two groups in terms of age, gender and tumor location. From the point of view of the stage of the tumor; in the human-induced cancellous graft group; in the bioceramic glass graft group; It was seen that the stages 1-2 (P: 0.01) and stage 2-3 (P: 0.009) were significant, while the stages 1-3 (P: 0.167) were not significant. There is a statistically significant difference between the tumor volume and the graft material rates applied, and it is thought to be caused by the structural feature of the bioceramic glass graft (P: 0.001>). Conclusion: Bioceramic glass grafts are bone filling materials with radiologically superior and clinically similar results compared to human-derived cancellous allografts. Bioceramic glass grafts; The statistical significance of radiological consolidation success in FD, which is a benign aggressive tumor, suggests that it may be a good weapon against the destructive effect in benign aggressive tumors. Bioceramic glass grafts are available for use in adults and children. They can be used in the human-induced cancellous allograft and as an alternative to other modalities. Early results are promising. In order to obtain more precise results, more comprehensive and long-term studies are needed.