Toplumsal hareketlere katılımda duyguların rol ve etkileri
The role and effects of emotions on people's participation in social movements
- Tez No: 804165
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Psychology, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, toplumsal hareketleri ve bu hareketler içerisinde yer alan kişilerin (aktivistler) profillerini, sahip oldukları duygular üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda araştırma çeşitli toplumsal hareketlere katılmış gönüllülük esasına dayalı olarak 181 kişi ile yürütülmüştür. Veriler; Sosyal Kişilik Özellikleri (SKÖ), Bireysel Özellikler, Güven Duygusu, Öfke Duygusu, Dışlanmışlık ve Hayal Kırıklığı Duygusu, Umut(suzluk) Duygusu, Korku Duygusu, Güncel Politika/Siyasete İlgi Konusu, Toplumsal Duyarlılık/Farkındalık ve Toplumsal Hareketler ölçekleri ile elde edilmiştir. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla SPSS (Statistical Package for the Social Sciences Version 25.0.0; SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların yaşı ve cinsiyetinin SKÖ, bireysel özellikler, öfke duygusu, dışlanmışlık ve hayal kırıklığı duygusu, umut(suzluk) duygusu, korku duygusu ve güncel politika/siyasete ilgi konusu gibi hususlarda grup ortalama düzeylerini etkilediği görülmüştür. Ayrıca katılımcı bireyin çalıştığı sektörün; sosyal kişilik özelliklerini, umut(suzluk) duygusunu ve toplumsal hareketler grup ortalama düzeylerini etkilerken; gelirin, SKÖ ve toplumsal hareketlerin grup ortalama düzeylerini de etkilediği ve yaşanılan şehrin, toplumsal duyarlılık/farkındalık bakımından grup ortalama düzeyleri üzerinde yine benzer şekilde etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanında medeni durumun, SKÖ, öfke duygusu ve güncel politika/siyasete ilgi konusunda grup ortalama düzeylerini etkilediği görülmüştür. Ek olarak ailedeki kişi sayısı ve eğitim durumunun ise hiçbir değişkeni etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine social movements and profiles of their participants (activists) through their emotions. In this direction, the research was carried out with 181 people who participated in various social movements on a voluntary basis. Data were obtained with Social Personality Characteristics, Individual Characteristics, Feeling of Confidence, Feeling of Anger, Feeling of Exclusion and Disappointment, Feeling of Hope(lessness), Feeling of Fear, Current Politics/Political Interest, Social Sensitivity/Awareness and Social Actions scales. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences version 25.0.0; SPSS Inc., Chicago, IL, USA) program was used to examine the relationship between research variables. At the end of the study, it was seen that the age and gender of the participants affected the average levels of social personality traits, individual characteristics, feeling of anger, feeling of exclusion and disappointment, feeling of hope (despair), fear, and interest in current politics/politics. In addition, the sector in which the participant works; while social personality traits, feeling of hopelessness (hopelessness) and social movements affect group average levels; It has been observed that income, social personality traits and social movements also affect the average group levels, and the city in which they live has a similar effect on the group average levels in terms of social sensitivity/awareness. In addition, it was observed that marital status affected the group mean levels in terms of social personality traits, feelings of anger, and interest in current politics/politics. In addition, it was determined that the number of people in the family and the educational status did not affect any variable.