İzmir balıkesir transfer zonu ve kuzey anadolu fay zonu arasında kalan bölgenin geç senozoyik kinematik evrimi batı anadolu
Late cenozoic kinematic evolution of the area between the i̇zmir balikesir transfer zone and the north anatolian fault zone western anatolia
- Tez No: 804195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA UZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Batı Anadolu Genişleme Bölgesi içerisinde son yıllarda tanımlanmış olan İzmir- Balıkesir Transfer Zonu ve Güney Marmara bölgesindeki en önemli yapı olan Kuzey Anadolu Fay Zonu ile arasındaki kinematik ilişki henüz bilinmemektedir. Bu amaçla çalışma alanındaki Neojen havzalarında yapılan arazi çalışmaları ve literatür bilgileri stratigrafik olarak korelasyon edildiğinde, Miyosen yaşlı volkanosedimanter havzaları, metamorfik çekirdek komplekslerinin yükselimi sırasında oluşan sıyrılma ve İBTZ'ye ait transfer faylarının denetlediği görülmektedir. Bu dönemde İBTZ'ye ait faylar Bursa'ya kadar uzanmaktadır. Geç Miyosen'den sonra bölgedeki havza gelişiminde yüksek açılı normal faylar ile KAFZ'nin rol oynadığı görülür. Saha çalışmalarında, fay düzlemleri boyunca 155 lokasyondan toplanan 6160 adet kinematik veri analiz edilmiştir. Paleostres analiz sonuçlarına göre İBTZ ile KAFZ arasında kinematik bir ilişki bulunmamaktadır. Bölgesel paleostres, kuzeyde K55D yönlü genişlemeyle buna dik sıkışma kuvvetleri ile karakterize olurken, güneyde K5-45D yönlü genişleme kuvvetiyle denetlenir. Güney Marmara'da, KAFZ'nin kendi içerisinde 3 ana kola ayrıldığı bölgeden itibaren, kuzeyden güneye doğru sağ yanal bileşenin azalmaya başladığı kinematik açıdan ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi ise BAGB'nin KAFZ üzerindeki etkisi olmalıdır. Bu etki, KAFZ'nin orta ve güney kolu arasındaki havzaların rotasyonel kuvvetlerin etkisindeki transtansiyonel çek-ayır havzası olarak değerlendirilmeleri gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The kinematic relationship between the İzmir- Balıkesir Transfer Zone, which has been defined in the West Anatolian Extensional Region in recent years, and the North Anatolian Fault Zone, which is the most important structure in the Southern Marmara region, is not yet known. Field observation and literature information from the Neogene basins in the region indicate that these basins are controlled mainly by high to low normal faults and associated transfer faults, especially within the IBTZ coeval with the exhumation of the metamorphic core complexes. In this period, faults of IBTZ extend to Bursa. After the Late Miocene, high-angle normal faults and NAFZ played a role in the region. 6160 fault-slip data collected from 155 locations, are used to determine the kinematic analysis of the faults. The results have shown that there is no direct genetic relationship between the IBTZ and the NAFZ. In addition, N5-45E trending extension dominates in the south, whereas the deformation in the north is characterized by approximately N55E directed extension and orthogonal compression. In the Southern Marmara, it has been kinematically revealed that the right lateral component starts to decrease from north to south, starting from the region where the NAFZ splits into 3 main branches. The reason for this should be the effect of the BAGB on the NAFZ. This effect showed that the basins between the middle and southern branches of the NAFZ should not be considered as transtensional pull-apart basins.