Deneysel Alzheimer hastalığı modeli oluşturulan yaşlı sıçanlarda taurin ön takviyesinin kalp ve plazma amiloidogenik protein düzeylerine (transtiretin, Aβ 1-42), plazma metal katyon düzeylerine ve beyin LRP-1 düzeylerine etkisi
The effect of taurine pre-supplementation on heart and plasma amyloidogenic protein levels (transthyretin, Aβ 1-42), plasma metal cation levels and brain LRP-1 levels in elderly rats with experimental Alzheimer's disease model
- Tez No: 804258
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DİNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada intraserebroventriküler Aβ 1-42 uygulamasıyla Alzheimer hastalığı modeli oluşturulan yaşlı sıçanlarda plazma TTR, Aβ 1-42 ve metal katyon (Fe, Cu, Zn, Mn) düzeylerini tespit ederek bu parametrelerin Alzheimer hastalığı için kan bazlı bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmek amaçlanmıştır. Beyin LRP-1 düzeyi tespiti ile TTR'nin Aβ 1-42 taşıma mekanizması hakkında bilgi edinmek istenmiştir. Ayrıca kalp TTR ve Aβ 1-42 düzeyleri de ölçülerek kalp ve beyin amiloidozu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca ölçülen bütün parametreler üzerinde taurin ön takviyesinin olası olumlu etkisi görülmek istenmiştir. Çalışmamızda 30 adet 28±2 aylık Wistar albino cinsi erkek sıçan kontrol, sham, Aβ 1-42, taurin ve taurin + Aβ 1-42 olmak üzere n=6 olacak şekilde 5 gruba ayrılmıştır. Taurin ve taurin + Aβ 1-42 gruplarındaki sıçanlara içme suyuna karıştırılarak 1000 mg/kg/gün taurin ön takviyesi yapılmıştır. Daha sonra Aβ 1-42 ve taurin + Aβ 1-42 gruplarına isv Aβ 1-42 enjeksiyonu yapılarak Alzheimer hastalığı modeli oluşturulmuştur. 2 haftalık bekleme sürecinin ardından hayvanlar anestezi altında feda edilmiştir. Çalışmamızda plazma metal katyon düzeyleri ICP-MS yöntemiyle, plazma ve kalp TTR ile Aβ 1-42 düzeyleri elisa kit aracılığı ile spektrofotometrik yöntem kullanılarak, beyin dokusu LRP-1 düzeyleri ise western blot deneyi ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the plasma TTR, Aβ 1-42 and metal cation (Fe, Cu, Zn, Mn) levels in aged rats in which Alzheimer's disease model was created by intracerebroventricular Aβ 1-42 administration and to evaluate whether these parameters can be used as a blood-based biomarker for Alzheimer's disease. With the detection of brain LRP-1 level, it was desired to obtain information about the Aβ 1-42 transport mechanism of TTR. In addition, it was aimed to investigate the relationship between heart and brain amyloidosis by measuring cardiac TTR and Aβ 1-42 levels. In addition, it was desired to see the possible positive effect of taurine pre-supplementation on all measured parameters. In our study, 30 male Wistar albino rats, aged 28±2 months, were divided into 5 groups as control, sham, Aβ 1-42, taurine and taurine + Aβ 1-42, n=6. Rats in taurine and taurine + Aβ 1-42 groups were pre-supplemented with 1000 mg/kg/day taurine by mixing them with drinking water. Then, an Alzheimer's disease model was created by injecting intracerebroventricular Aβ 1-42 to Aβ 1-42 and taurine + Aβ 1-42 groups. After a 2-week waiting period, the animals were sacrificed under anesthesia. In our study, plasma metal cation levels were determined by ICP-MS method, plasma and cardiac TTR and Aβ 1-42 levels were determined by elisa kit using spectrophotometric method, and brain tissue LRP-1 levels were determined by western blot experiment.