Türkiye'de tarım sigortaları uygulamaları, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Agricultural insurance practices in Turkey, problems faced and solution suggestions
- Tez No: 804261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE BURCU ÖNGEN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de tarım sigortaları uygulamalarıyla ilgili karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve bu sorunlar için çözümler üretilmesi amaçlanmış ve bu amaca uygun olarak, tarım sigortasının hali hazırdaki durumu, gelişim süreci, karşılaştığı zorluklar, yapılması gerekenler ve hedefler hakkında sigorta çalışanlarının görüşlerine müracaat edilmiştir. Bu araştırmada nitel bir araştırma deseni ve araştırma modeli olarak da nitel araştırmalarda kullanılan durum modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri tarım departmanında çalışan ve TARSİM tecrübesi olan 5 sigorta çalışanından toplanmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılarak görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizi için ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgular sigorta çalışanlarının Türkiye'de tarım sigortasını gelişmekte olan başarılı ve örnek teşkil eden bir sektör olarak değerlendirdiklerini ve gelecekte de başarılarının sürmesini beklediklerini göstermiştir. Sektörün bu başarısı devlet desteğine dayandırılmıştır. Tarım sigortası uygulaması olan TARSİM'in en belirgin avantajlarının Türkiye'de ürün çeşitliliğinin fazla olması ve Türkiye'nin coğrafi özelliklerinin elverişli olması olduğu tespit edilmiştir. TARSİM'in dezavantajları ise yeni olması, sigortalılık bilincinin henüz yeterince gelişmemiş olması ve yeterince veri üretilememiş olmasıyla sınırlı olduğu saptanmıştır. Bulgulara göre acentelerin yerine getirmekle sorumlu olduğu öncelikli görevlerin sigorta sistemin işleyişi hakkında üreticinin doğru bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi olduğu anlaşılmıştır. Acentelerin TARSİM sistemi içindeki öncelikli hedeflerinin ise sistemi tanıtarak, sistemi hiç tanımamış çiftçilere ulaşarak ve çiftçilerle sürekli iletişim halinde kalarak mevcut sigortalılık oranını artırmak olduğu sonucuna varılmıştır. Sigorta çalışanlarının COVID-19 salgınının tarım sigorta sektörüne hem olumlu hem de olumsuz etkisi olduğunu düşündükleri bulunmuştur. Bulgulara göre tarım sigortasının en belirgin faydasının tarım sektörüne koruma sağlayarak tarım üretimini artırmak, sektörde istihdam yaratmak ve böylece hem ekonomiye hem de dış ticarete katkı yapmak olduğu sonucuna varılmıştır. Sigorta çalışanları aynı zamanda Türkiye'de tarım sigortası sektörünün gelişeceğini, sigortaya talebin artacağını ve sigortalı alanların genişleyeceğini öngörmektedirler. Sigorta çalışanları bu öngörülen doğrulanması ve tarım sigortası tanıtımının daha iyi yapılabilmesi için öncelikli olarak radyo, TV vb. alanlarda daha yaygın ve daha fazla bir şekilde reklam ve tanıtım yapılması gerektiği görüşündedirler. Bununla birlikte tanıtıcı ve bilgilendirici sempozyum, toplantı ve kahve sohbetlerinin yapılması da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research study aims to determine the problems encountered in agricultural insurance practices in Turkey and to produce solutions for these problems, and in accordance with this purpose, the opinions of the insurance employees about the current status of agricultural insurance, its development process, the difficulties it faced, what needs to be done and targets were sought. In this research, a qualitative research design and the case model have been used. The data of the research have been collected from 5 insurance employees working in the agriculture department and having TARSİM experience. Data have been collected by interview method using a semi-structured interview form. Content analysis method has been used for the analysis of the data. The findings have showed that insurance employees consider agricultural insurance as a successful and exemplary developing sector in Turkey and they expect their success to continue in the future. This success of the sector has been based on state support. It has been determined that the most obvious advantages of TARSİM, which is an agricultural insurance application, are the wide variety of products in Turkey and the favorable geographical features of Turkey. The disadvantages of TARSİM are that it is new, the awareness of insurance has not yet been sufficiently developed and sufficient data has not been produced. According to the findings, it has been understood that the primary duty that the agencies are responsible for fulfilling is to provide the correct information and guidance of the manufacturer about the operation of the insurance system. It has been concluded that the primary goals of the agencies within the TARSİM system are to increase the current insurance rate by introducing the system, reaching farmers who have never heard of the system, and keeping in constant contact with the farmers. It has been found that insurance workers think that the COVID-19 epidemic has both positive and negative effects on the agricultural insurance sector. According to the findings, it was concluded that the most obvious benefit of agricultural insurance is to increase agricultural production by providing protection to the agricultural sector, to create employment in the sector and thus to contribute to both the economy and foreign trade. Insurance workers also predict that the agricultural insurance sector will develop in Turkey, the demand for insurance will increase and the insured areas will expand. Insurance workers are of the opinion that there should be more widespread and more advertising and promotion in these areas using primarily radio, TV, etc. for the verification of this stipulated and better promotion of agricultural insurance. In addition, it has been suggested to hold introductory and informative symposiums, meetings and coffee conversations.