İstanbul caddebostan sahili'nde davranışsal haritalama metodu ile kullanıcı yönelimleri ve gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining user tendencies and demands in İstanbul caddebostan coast through behavioral mapping method
- Tez No: 804267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BALYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzde şehirleşmeyle birlikte, şehirlerde yer alan yeşil alanların yerini betonlaşmanın aldığı görülmektedir. Kontrolsüz şehirleşmeyle gelen yoğun nüfus artışı kaynaklı kalabalıklaşma, bireylerin daha stresli bir hale gelmesine neden olmuş, bu da bireylerde doğal açık alanlara yönelme gereksinimi uyandırmıştır. Bu durum, kalabalık şehirde yaşayan bireylerin, şehirlerde kolay ulaşabileceği park, sahil şeridi gibi açık hava rekreasyon etkinliklerine katılım gereksinimlerini ortaya koymaktadır. Bu gereksinimden yola çıkarak tezin amacı, Caddebostan Sahili'nin fiziksel özellikleri ile alan kullanıcılarının yönelim ve gereksinimleri arasındaki ilişki incelenerek, alanın kullanıcı gereksinimlerine göre düzenlenmesine yönelik bulguları ortaya çıkarmaktır. Literatüre bakıldığında rekreasyon alanı özelinde bu bağlamda bir çalışmanın olmadığı görülmektedir. Bu çalışmayı literatürde yer alana diğer davranışsal haritalama çalışmalarından ayıran temel farklılık, çalışmanın sadece görüntüleme tekniklerine dayalı bir davranış haritası oluşturmaktan ibaret olmayışıdır. İlk olarak sahada bir hafta boyunca kullanıcı profili ve alan hakkında gözlem yapılmıştır. Gözlemler sonucunda drone ile havadan görüntüleme ve anketin uygulanacağı zaman dilimleri belirlenmiştir. İkinci aşamada gözlemle belirlenen saat aralıklarında drone ile sahanın havadan video kaydı alınmıştır. Kaydedilen drone görüntüleri VLC Media Player üzerinden incelenerek kullanıcı yoğunluk ve yönelimleri analiz edilmiştir. Analiz sonuçları AutoCad programında oluşturulan altlık üzerine işlenerek davranış haritaları oluşturulmuştur. Davranış haritaları kullanıcıların alan içerisinde hangi zamanda, hangi işlev alanında ve kiminle vakit geçirdiğini göstermektedir. Üçüncü aşamada drone görüntülerini destekleyecek anket çalışması, gözlemler sonucu birinci aşamada belirlenen zamanlarda kullanıcılara uygulanmıştır. Tüm bu çalışmalar Covid-19 salgını dolayısıyla büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirilmiş ve temasın en aza indirgeneceği yöntemler kullanılmıştır. Anket çalışması ile toplanan veriler SPSS programı aracılığıyla istatistik metotlarla değerlendirilerek, elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuç olarak Anadolu yakası için merkezi ve önemli bir rekreasyon alanı olan Caddebostan Sahili kullanıcılarının yönelim ve gereksinimleri tespit edilmiştir. Tespit edilen bulgular doğrultusunda gerçekleştirilecek düzenlemeler sonrası, alanın daha efektif ve herkes için kullanılabilir bir alan olacağı ve bu çalışma ışığında diğer rekreasyon alanlarının da 'insan' odaklı planlanması gerektiği yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it can clearly be seen that the increasing number of buildings being builded in cities significantly reduces the number of green areas that people need. The migration that comes with uncontrollable urbanization puts people in more stress than they are, and this causes people to be in need of natural parks even more. Furthermore, people start to look for parks or coastlines where they can have fresh air. The purpose of this thesis is to check out the relationship between Caddebostan Coast and its users to figure out the coast needs and to organize it according to users' demand. When previous works were investigated, there is no study in this context specific to the recreation area. The main difference that distinguishes this study from other behavioral mapping studies in the literature is that the study does not only consist of creating a behavioral map based on imaging techniques. To begin with, coast has been watched for a week to find out the user profile and the facilities that the coast offers. After the observations, the dates have been set for both the survey, and for taking the drone footage. Secondly, the drone had taken off at the dates set, to get a clear video. The taken videos are reviewed with the help of VLC media player and the rush-hours are detected and their interests are analyzed. The results of the analysis have been saved under the autocad program to create a behavior map. This map shows the areas people most used in the coast, who they used it with and how much time they spent on specific areas of the coast. Finally, the survey that supports the drone videos took place at the times set in the first stage. All this work was done with extreme caution and social distance was kept all the time due to covid-19 pandemic. At the end, SPSS program has been used to get statistical results from surveys, then the results have been interpreted. In conclusion, the tendencies and needs of the users of Caddebostan Coast, which is a central and important recreation area for the Anatolian side, have been determined. After the arrangements to be made in line with the findings, it was concluded that the area will be a more effective and usable area for everyone, and that other recreation areas should be planned with a 'human' focus on the light of this study.