Assessment of pedestrian oriented use of coastal areas: A case study of the Asian side of İstanbul
Kıyı alanlarının yaya odaklı kullanımının değerlendirilmesi: Istanbul Anadolu yakası örneği
  1. Tez No: 677704
  2. Yazar: EZGİ ÖZKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ KORGAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kamusal alanlar; herkesin kullanımına açık, insanların günlük aktivitelerinin gerçekleştirildiği, diğer insanlarla iletişim kurarak sosyalleşebildiği ve kendi fikirlerini özgür bir şekilde ifade edebildikleri mekanlar olarak tanımlanmaktadır. Kamusal alanların içerisinde bulunan kamusal açık/yeşil alanlar, insanların fiziksel ve sosyal gereksinimlerini karşılayabilecekleri, alışveriş ve rekreasyon gereksinimlerini de giderebilecekleri önemli alanlar olmakla birlikte insanların birbirleri ile ilişki kurmalarını sağlayan kent yaşamına renk getiren alanlardır. Kamusal açık/yeşil alan tanımlamalarından biri olan kıyı alanları tezin konusu olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada ele alınacak olan kıyı alanları kent ve kent toplumu için büyük önem taşımaktadır. Alan herkes için açık, erişebilir ve kullanılabilir ise alan içerisinde yapılan tüm etkinlikler ne olursa olsun (tartışma, sosyalleşme, yaşam alanları vb.) kamusal açık alan olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeple kıyı alanları da diğer kamusal açık alanlar (cadde, sokak, meydan, park vb.) gibi herkesin kullanımına açık, yaya odaklı kullanımın ağırlıklı olduğu, ortak aktivitelerin yapıldığı, bakımı kamu tarafından yapılan kamusal açık alanlar arasında yer almaktadır. Kamusal açık alanlar olmasından dolayı kıyı alanları da herkesin bir araya geldiği, iletişim kurup etkileşim içerisinde olduğu ve paylaşımlarda bulunduğu ortak kullanım alanlarıdır. Çalışma alanı olarak İstanbul'un Anadolu Yakası'nda denize kıyısı olan Kartal, Maltepe ve Kadıköy semtinin Caddebostan – Bostancı kıyı alanında yer alan mahallelerinden oluşmaktadır. Bu alanın seçilme sebebi seçilen kıyı alanının Caddebostan'dan Kartal İstanbul Marina'ya kadar kesintisiz bir sahil bandı olmasıdır. Bu çalışmada belirlenen bölgenin yaya odaklı kullanımının detaylı bir araştırma ile değerlendirmesi, geliştirilmesi ve çözüm önerilerinin ortaya konulması hedeflenmektedir. Bu kapsamda çalışmanın içeriği dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci aşamada; literatür taraması, yapılan çalışmanın amacı ve hipotezden bahsedilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde; tezin kuramsal temelleri ele alınmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde inceleme alanı olan Anadolu Yakası: Caddebostan – Kartal sahil bandının detaylı incelemesi ve literatür taraması yapılmıştır. Alanın mevcut durumunun değerlendirilmesi için bölgede online ve yüz yüze olmak üzere anket çalışmaları yapılmış sayısal ortamda veri tabanı oluşturulmuştur. Çalışmanın son aşamasında ise, önceki aşamalarda gerçekleştirilen incelemelerin sonunda ortaya çıkan tüm veriler baz alınarak belirlenen sahil bandının yaya odaklı kullanım için düzenlenme ve geliştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışmada bölgenin yaya odaklının kullanımının değerlendirilmesi ve arttırılması sağlanarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi adına farkındalık yaratmak ve yerel yönetimlere yol gösterici bir kaynak oluşturmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Public spaces; It is defined as places open to the use of everyone, where people perform their daily activities, socialize by communicating with other people and express their own ideas freely. Public open / green spaces in public spaces are important areas where people can meet their physical and social needs and meet their shopping and recreation needs, as well as they are areas that bring color to urban life that enable people to interact with each other. Coastal areas, one of the public open / green space definitions, have been determined as the subject of the thesis. The coastal areas that will be discussed in this study are of great importance for the city and urban society. If the space is open, accessible and usable for everyone, it is called a public open space, regardless of all activities (discussion, socializing, living spaces, etc.). For this reason, coastal areas are also as other public open spaces (streets, streets, squares, parks, etc.) are among the public open spaces that are open to everyone, where pedestrian-oriented use is weighted, where common activities are held , and where maintenance is carried out by the public. Since they are public open spaces, coastal areas are also common areas where everyone comes together, communicates, interacts and shares. The study area consists of neighborhoods in the coastal area of Caddebostan - Bostancı of Kartal, Maltepe and Kadıköy districts on the Anatolian Side of Istanbul. The reason for choosing this area is that the coastal area is an uninterrupted coastline from Caddebostan to Kartal, Istanbul Marina. In this study, it is aimed to evaluate and develop the pedestrian-oriented use of the region determined by a detailed research and to offer solutions. In this context, the content of the study consists of four parts. In the first stage; The literature review, the purpose of the study and the hypothesis are mentioned. In the second part of the study; The theoretical foundations of the thesis are discussed. In the third part of the study, a detailed examination and literature review of the Anatolian Side: Caddebostan - Kartal coastline, which is the study area, has been made. In order to evaluate the current situation of the area, online and face-to-face surveys were conducted in the region and a digital database was created. In the final part of the study, recommendations were developed for the regulation and development of the beach band for pedestrian-oriented use, which were determined based on all the data obtained at the end of the reviews carried out in the previous stages. In this study, it is aimed to raise awareness to pass it on to future generations by ensuring that the use of pedestrian focus in the region is evaluated and increased and create a guiding resource for local governments.