Egemenlik kavramının tarihsel gelişimi ve dönüşümü: Yükselen duvarlar, zayıflayan egemenlik tezi üzerine bir analiz
The historical development and transformation of the concept of sovereignty: An analysis on the thesis of walled states, waning sovereignty
  1. Tez No: 804272
  2. Yazar: ÇAĞRIM ERDİNÇ ÇAKMAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Egemenlik, siyaset biliminin başlıca çalışma konulardan biridir ve bu kavram güç, iktidar, otorite gibi birçok başka kavramla da ilişkili olarak ya da bunların yerine kullanılır. Bu çalışmada, egemenlik kavramının siyasal düşünceler tarihi süresince nasıl ele alındığından yola çıkılarak 1970'lerin sonundan itibaren bazı uluslararası kuruluşların da teşvikiyle, dünyanın birçok yerinde uygulamaya konulan neoliberal yapısal uyum politikalarıyla ve o arada bu politikalara koşut olan küreselleşmeyle birlikte nasıl dönüştüğü incelenmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın temel sorunsalı, neoliberalizmin ulusal egemenlik anlayışını nasıl değiştirdiği çerçevesinde biçimlenmiştir. Bu değişim, çağımızın önemli neoliberalizm eleştirmenlerinden olan Wendy Brown'ın yaklaşımları üzerinden analiz edilmiştir. Brown'un“yükselen duvarlar, zayıflayan egemenlik”şeklinde ifade ettiği sürece doğru siyasal düşünceler tarihine atıfla nasıl gelindiği değerlendirilmiştir. Türkçe literatürte Brown'un yaklaşımı üzerine egemenlik özelindeki çalışmaların azlığı, bu araştırmaya orijinallik katmaktadır. Araştırmada, toplumları yönetmek için artık demokratikleştirilmiş egemenlik anlayışının öneminin azaldığı ve egemenliğin ekseninin“sınıf-tarafsız”görünmeye özen gösteren ulus-devletten koparak sermaye ile din destekli siyasal şiddetin tahakkümüne kaydığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sovereignty is one of the main research topics of political science, and this concept is used in relation to or instead of many other concepts such as power and authority. In this study, starting from how the concept of sovereignty has been handled throughout the history of political thought, it has been examined how it has transformed with the neoliberal structural adjustment policies implemented in many parts of the world since the end of the 1970s, with the encouragement of some international organizations, and with the globalization paralleling these policies. In this context, the main problem of the research has been shaped around how neoliberalism has changed the understanding of national sovereignty. This change has been analyzed through the approach of Wendy Brown, one of the important critics of neoliberalism of our time. It has been evaluated how it came to be with reference to the history of correct political ideas as long as Brown expressed it as“walled states, waning sovereignty”. The scarcity of studies on Brown's approach in Turkish literature on sovereignty adds originality to this research. In the research, it has been concluded that the importance of the democratized understanding of sovereignty has decreased to manage societies, and the axis of sovereignty has shifted to the domination of capital and religion-supported political violence, breaking away from the nation-state, which takes care to appear“class-neutral”.