Uyarılmış mezenkimal kök hücre eksozomlarının inflamasyon modeli üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of stimulated mesenchymal stem cell exosomes on inflammation model
- Tez No: 804301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA SEDA HALBUTOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Biology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Yenilenmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Sunulan tez çalışmasında inflamatuvar sitokinlerle uyarılmış veya uyarılmamış olarak elde edilen mezenkimal kök hücre (MKH) eksozomlarının inflamasyon üzerine olası etkilerinin incelenmesi ve bu etkilerin neler olacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için insan wharton jeli kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin (iWJ-MKH) TNFα, IFNɣ ve ILß proinflamatuar sitokinleri ile uyarılması ve eksozomlarının izolasyonu, U937 makrofajlarının PMA ve LPS ile uyarılarak inflamasyon modelinin oluşturulması, oluşturulan inflamasyon modeline izole edilen iWJ-MKH eksozomlarının eklenerek etkilerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Planlanan tez çalışmasında deney grupları temel olarak inflamatuar sitokinlerle uyarılmadan elde edilmiş eksozomların (Ekso+) ve inflamatuar sitokinlerle uyarılarak elde edilmiş eksozomların (uEkso+), makrofaj hücre hattı olan U937 hücrelerine etkisinin incelenmesi üzerine kurgulanmıştır. Eksozomların inflamasyon durumundaki makrofajlarda ne gibi değişikliklere yol açtığının anlaşılması için öncelikle PMA ile uyarılıp makrofajlara çevrilen U937 hücreleri kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Hücrelerin makrofajlara dönüşümü için 250 ng/ml Phorbol-12-myristate 13-acetate (PMA) eklenmiş ve 24 saat 37°C'de ve %5 CO2'li ortamda inkübe edildikten sonra PMA içeren besiyeri uzaklaştırılarak taze besiyeri eklenmiştir. İlgili kuyucuklara LPS (Escherichia coli, serotip O26:B6) 10 μg/ml konsantrasyonda uygulanmıştır. Hücre kültürüne eklenen eksozom ve uyarılmış eksozomların U937 makrofajlarına apoptotik ve antiproliferatif etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: U937 makrofajlarında PMA ve LPS ile inflamasyon modeli oluşturulmuştur. İnflamatuar sitokinlerle kültür sonrası elde ettiğimiz iWJ-MKH eksozomlarının normal besiyeri ile kültüre edilenlere göre U937 hücreleri üzerine daha apoptotik etki gösterdiği ve U937 hücrelerinden kaynaklı inflamatuar sitokin salınımını azalttığı saptanmıştır. Sonuç: Kültür ortamına PMA ve LPS ekleyerek U937 makrofajlarında inflamasyon modeli başarılı bir şekilde oluşturulmuştur. Genel olarak iWJ-MKH eksozomlarının U937
Özet (Çeviri)
Objectıve: The goal of the presented thesis was to investigate and determine the possible effects of mesenchymal stem cell (MSC) exosomes obtained stimulated or unstimulated with inflammatory cytokines on inflammation. For this, TNF, IFN, and IL-ß proinflammatory cytokines were used to stimulate human wharton jelly-derived mesenchymal stem cells (hWJ-MSC) and isolate their exosomes; an inflammation model was created by stimulating U937 macrophages with PMA and LPS; and exosomes from the isolated hWJ-MSC were added to the established inflammation model. Method: The experimental groups in the planned thesis study were based primarily on examining the effects of exosomes (Exo+) obtained without stimulation with inflammatory cytokines and exosomes obtained after stimulation with inflammatory cytokines (sExo+) on the macrophage cell line U937 cells. To understand what changes exosomes cause in macrophages during inflammation, U937 cells were first stimulated with PMA and translated into macrophages as a control group. To transform cells into macrophages, 250 ng/ml Phorbol-12-myristate 13-acetate (PMA) was added and incubated for 24 hours at 37°C and 5% CO2. After that, the PMA-containing medium was removed and fresh medium was added. LPS (Escherichia coli, serotype O26:B6) was applied to the respective wells at a concentration of 10 μg/ml. The apoptotic and antiproliferative effects of exosomes and stimulated exosomes added to cell culture on U937 macrophages will be evaluated. Results: Inflammation model was established with PMA and LPS in U937 macrophages. It was determined that the exosomes of hWJ-MSCs obtained after culture with inflammatory cytokines showed a more apoptotic effect on U937 cells than those cultured with normal medium, and decreased the release of inflammatory cytokines originating from U937 cells. Conclusion: By adding PMA and LPS to the culture medium, a model of inflammation was successfully established in U937 macrophages. Overall, hWJ-MSC exosomes were found to reduce inflammatory cytokines secreted from U937 cells. However, after adding TNFα, vii IFNɣ and IL-β cytokines to the hWJ-MSC culture medium, it was determined that the isolated exosomes showed a more apoptotic effect on U937 cells and reduced inflammatory cytokine release from U937 cells compared to the exosomes collected from hWJ-MSC cultured with normal medium.