Trakea dallanma açılarının bilgisayarlı tomografi kullanılarak tespit edilmesi, bu açıların yaş ve cinsiyet ile ilişkisi
Detection of trachea branch angles using computerizedtomography, the relationship of these angles with age and gender
- Tez No: 804303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı non-invaziv yöntem olan çok kesitli BT ile MınIP tekniği kullanılarak trakeobronşiyal dallanma açılarının pediatrik ve erişkin popülasyonda tespit edilmesidir. Trakeobronşiyal sistemin anatomik bilgisine yönelik elde edilen verilerin literatüre kazandırılıp çeşitli hava yolu araçları(örneğin çift lümenli endobronşiyal tüp) , entübasyon, hava yollarının rekonstriksiyonu ve trakeobronşiyal tümör rezeksiyonusırasında girişimsel fiberoptik bronkoskopi kullanımı sırasında gereklidir. Bundan dolayı anestezi, göğüs cerrahi, pulmoner fizyoloji gibi alanlarda teşhis, tedavi ve girişimsel işlemler öncesi, kılavuzluk etmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışma Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza trakeobronşiyal sistemin anatomi ve fizyolojisini bozan nedenler, travma sonucu pnömotoraks ya da pnömomediastinum olan hastalar, mediastende değişikliğe neden olabilecek patolojisi olan hastalar (mediastinal kitle, şiddetli kardiyomegali), kasiskelet sistem deformitesi olan hastalar (skoyoz,kifoz) ,diyafragmatik hernisi olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir.Dışlama kriterleri hariç tutulduğunda herhangi bir nedenle kontrastlı ve kontrastsız BT incelemesi yapılan hastalarda , anatomik ve patofizyolojik olarak iyi nitelikte trakeobronşiyal sistem ve akciğer parankiminin görüntüsü elde edilenler çalışmaya dahil edilmiştir. Aksiyal ve koronal düzlemler kullanılarak ölçümler ve incelemeler yapıldı. 25 mm MinIP tekniği kullanılarak ölçümler akciğer parankim penceresinde koronal planda gerçekleştirilmiştir. Koronal planda sağ ana bronş-sol ana bronş açısı, sağ üst lob bronş-intermedius bronş açısı, sağ orta lob bronş-sağ alt lob bronşu açısı , sol üst lob bronşsol alt lob bronş açısı ölçümleri yapıldı. Bulgular: Araştırma popülasyonu 753 pediatrik (%49,5) (ortalama yaş:13,4±4,3; aralık:1-18 yıl) ve 758 erişkin (ortalama yaş:54,3±17,3; aralık: 19-94 yıl) olmak üzere 1511 hastadan oluştu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to determine the tracheobronchial branching angles inpediatric and adult populations by using multislice CT and MinIP technique, which is a non- invasive method. It is necessary to bring the data obtained for the anatomical knowledge of the tracheobronchial system to the literature and to use interventional fiberoptic bronchoscopy during various airway devices, intubation, airway reconstruction and tracheobronchial tumor resection. Therefore, it was aimed to guide before diagnosis, treatmentand invasive procedures in areas such as anesthesia, thoracic surgery and pulmonary physiology. Material and Method: Our study included reasons that disrupt the anatomy and physiology of the tracheobronchial system, patients with pneumothorax or pneumomediastinum as a result of trauma, patients with pathology that may cause changes in the mediastinum, patients with musculoskeletal deformity, diaphragmatic cases with hernia weren't included in the study. Evaluations were made in the axial plane.The measurements in the lung parenchyma window in the coronal plane. In the coronal plane, the right main bronchus-left main bronchus angle, the right upper lobe bronchus-intermedius bronchus angle, the right middle lobe bronchus-right lower lobe bronchus angle, and the left upper lobe bronchus. The left lower lobe bronchial angle was measured. Results: The study population was 753 pediatrics (49.5%) (mean age: 13.4±4.3 years; range: 1-18 years) and 758 adults (mean age: 54.3±17.3; range: 19-94 years) patients. Right- left main coronal, right upper-intermedius coronal and left upper-lower coronal levels did not differ in pediatric and adult patient groups, right middle-lower coronal levels were found to belower in the pediatric group compared to the adult group (36.9±12.2 vs.