Kısa bağırsak sendromunda somatostatı̇n'ı̇n etkı̇lerı̇
Effects of somatostatin in short bowel syndrome
  1. Tez No: 804312
  2. Yazar: NİHAT SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kısa bağırsak sendromu (KBS), malabsorbsiyon ve malnutrisyona neden olarak, çocukluk yaş grubunda yüksek morbidite ve mortalitaye yol açabilen klinik ntablodur. KBS'lu hastaların yaşam sürelerinin uzamasında etkili olan total paraenteral beslenmenin(TPN) kullanımının olası yan etkileri nedeniyle, bu hastalarda alternatif ve destekleyici tedavilere gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmamızda sıçanlarda somatostatin analoğu olan sandostatin kullanımının KBS üserine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda, 30 adet wistar albino cinsi sıçan kullanıldı ve 3 gruba ayrıldı. A grubu 10 adet sıçanda %80 ince bağırsak rezeksiyonu uygulanarak enteral beslendi. Aynı şekilde yukarıda ki işlem uygulanarak kısa bağırsak modeli oluşturulan ve enteral beslenen B grubu 10 adet sıçana 30 gün süreyle 100microgr/kg/gün subkutan sandostatin uygulandı. C grubu 10 adet sıçana ise sadece laparatomi uygulanarak, normal fizyolojik değerler izlendi. Bulgular: 30 günlük takip sonunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde; sandostatin uyguladığımız deney grubunda, diğer gruba göre anlamlı kilo alımı tesbit edildi (p 0.001).
Özet (Çeviri)
Short bowel syndrome (SBS) is a clinical condition that can lead to high morbidity and mortality in the childhood age group by causing malabsorption and malnutrition. Because of the possible side effects of the use of total paraenteral nutrition (TPN), which is effective in prolonging the life span of patients with SBS, alternative and supportive treatments are needed in these patients. In our study, 30 Wistar albino rats were used and divided into 3 groups . In 10 rats of group A, 80% small intestine resection was performed and enteral feeding was performed.. In the same way, 100 microgr/kg/day subcutaneous sandostatin was administered to 10 enterally fed group B rats, for which a short bowel model was created by applying the above procedure for 30 days. Only laparotomy was applied to 10 rats in group C, and normal physiological values were observed.When the data obtained at the end of the 30-day follow-up were evaluated; Significant weight gain was detected in the experimental group in which we applied sandostatin compared to the other group (p < 0.001). There was no change in d-xylose and fat absorption (p >0.001).