İrritabl bağırsak sendromunda önerilen düşük fodmap diyetin diyet danışmanlığı ile sürdürülmesinin gastrointestinal semptomlar ve biyobelirteçler üzerine etkisi
The effect of maintaining the recommended low-fodmap diet with dietetic counseling on gastrointestinal symptoms and biomarkers in irritable bowel syndrome
- Tez No: 990084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDE KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS), karın ağrısı, şişkinlik, gaz ile karakterize, bir fonksiyonel bağırsak hastalığıdır. Bu çalışmada düşük FODMAP diyetinin, İBS hastalarında gastrointestinal semptomlar, uyku durumu, fiziksel aktivite düzeyi, inflamatuvar belirteçler, fekal kalprotektin ve besin tüketimi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya toplam 50 İBS hastası dâhil edilmiştir.Birinci grup (n=31) diyetisyen eşliğinde düşük FODMAP diyeti uygularken ikinci grup (n=19) hekim tarafından verilen broşür doğrultusunda diyeti sürdürmüştür. Müdahale süresi sekiz haftadır. Çalışma sonunda her iki grupta da İBS semptom şiddeti (İBS-SSS) ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) skorlarında önemli azalma saptanmıştır (p<0,05). Uykululuk düzeyi (Epworth) azalmış, fiziksel aktivite düzeyi ise önemli olarak artmıştır (p<0,05). Antropometrik ölçümlerde vücut ağırlığı ve beden kütle indeksi değerleri değişmezken; bel çevresi, kalça çevresi ve vücut yağ yüzdesinde önemli düşüş görülmüştür(p<0,05). Hastaların FODMAP içeriği yüksek besinleri tüketim miktarı belirgin şekilde azalmıştır (p<0,05). Buna karşın hs-CRP ve fekal kalprotektin değerlerinde artış gözlenmiştir; bu durum inflamatuvar belirteçlerin kısa süreli müdahalelere duyarlılığının düşük olmasına ve biyolojik değişkenlik ile ilişkili olabilir. Sonuç olarak, düşük FODMAP diyetinin İBS semptomlarını azaltmada, uyku ve fiziksel aktiviteyi iyileştirmede ve yaşam kalitesini artırmada etkili bir beslenme müdahalesidir; ancak inflamatuvar belirteçler üzerindeki etkisinin daha uzun süreli çalışmalarla değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Irritable Bowel Syndrome (IBS) is a functional bowel disorder characterized by abdominal pain, bloating, and gas. This study aimed to evaluate the effects of a low FODMAP diet on gastrointestinal symptoms, sleep status, physical activity level, inflammatory markers, fecal calprotectin, and food intake in IBS patients. A total of 50 IBS patients were included in the study. The first group (n=31) followed a low FODMAP diet under the guidance of a dietitian, while the second group (n=19) continued the diet according to a brochure provided by a physician. The intervention period was eight weeks. At the end of the study, a significant decrease in IBS symptom severity (IBS-SSS) and Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS) scores was observed in both groups (p<0,05). Sleepiness level (Epworth) decreased, while physical activity level significantly increased (p<0,05). While body weight and body mass index values remained unchanged in anthropometric measurements; Significant decreases were observed in waist circumference, hip circumference, and body fat percentage (p<0,05). Patients' consumption of foods high in FODMAPs decreased significantly (p<0,05). Conversely, an increase was observed in hs-CRP and fecal calprotectin levels; this may be related to the low sensitivity of inflammatory markers to short-term interventions and biological variability. In conclusion, a low FODMAP diet is an effective nutritional intervention in reducing IBS symptoms, improving sleep and physical activity, and enhancing quality of life; however, its effect on inflammatory markers should be evaluated with longer-term studies.