Göçmenlere değer odaklı manevi güçlenme ve bakım programının uygulanması: Almanya örneği
Implementation of a value-oriented spiritual empowerment and care program for immigrants: The case of Germany
- Tez No: 804378
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN ELSHARKAWY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
Araştırmanın amacı göçmenlerin manevi gereksinimlerini belirlemek, bu gereksinimleri karşılamak için manevi güçlenme ve bakım içerikleri hazırlamak, göçmenlere uygulanan bu içeriklerin kültürlenme ve Tanrı algısı düzeyleri üzerindeki etkililiğini değerlendirmektir. Bu kapsamda göç ve maneviyat konuları arasındaki ilişki ele alınmış ve araştırma sürecinde göçmenlerde maneviyat ve kültürlenme konuları başat rol oynamıştır. Araştırmanın çalışma grubu Almanya Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Essen şehrinde ikamet eden 140 gönüllü göçmenden oluşturulmuş ve bunların 70'i deney grubuna ve 70'i kontrol grubuna atanmıştır. Manevi gereksinimleri belirleme aşamasında keşifsel desenin prensipleri benimsenmiş ve fenomenolojik araştırma yöntemi takip edilmiştir. Bu süreçte alanyazın taranmış, katılımcılar ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, göçmenler gözlemlenmiştir. Manevi güçlenme ve bakım içeriklerini uygularken gerçek deneysel tasarımlı kontrol gruplu ön test-son test deseni takip edilmiştir. Giriş, içerik sunumu, birlikte yorumlama, kısadan hisse ve kalıcılığı sağlama adımlarından oluşan manevi güçlenme ve bakım içerikleri tema odaklı grup toplantıları aracılığıyla uygulanmıştır. Manevi güçlenme ve bakımın kültürlenme ve Tanrı algısı düzeyleri üzerindeki etkililiğini belirlemek amacıyla, bu iki değişkenin her birine yönelik ölçme araçları ön test, son test ve izleme testi olarak her iki gruptaki katılımcılara uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre göçmenlerin temelde on sekiz manevi gereksinimi olduğuna ulaşılmıştır: Niyet, şükür, mutluluk, sabır, sevgi, affetme, özgüven, olumlu düşünme, vicdan, aşkın yanımız maneviyat, özgürlük, tövbe, özveri, denge, bilgelik, azim, tevekkül ve barış. Araştırma kapsamında hazırlanan manevi güçlenme ve bakım içeriklerinin göçmenlerin bu manevi gereksinimlerini karşıladığı yapılan ikili görüşmeler ve gözlemler aracılığıyla tespit edilmiştir. Bunun yanında manevi güçlenme ve bakım içeriklerinin uygulandığı deney grubundaki göçmenlerin bütünleşme ve sevgi yönelimli Tanrı algısı düzeylerinin arttığına ulaşılmıştır. Sonuç olarak göçmenlerin on sekiz manevi ihtiyacının olduğu, hazırlanan manevi güçlenme ve bakım içeriklerinin göçmenlerin hem manevi ihtiyaçlarını karşıladığı hem de onların bütünleşme ve sevgi yönelimli Tanrı algısı düzeylerini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the spiritual needs of immigrants, to prepare spiritual empowerment and care contents to meet these needs, to evaluate the effectiveness of these contents applied to immigrants on the levels of acculturation and God perception. In this context, the relationship between migration and spirituality issues was discussed and the issues of spirituality and acculturation in immigrants played a dominant role in the research process. The study group of the research consisted of 140 voluntary immigrants residing in the city of Essen in the German state of North Rhine-Westphalia, and 70 of them were assigned to the experimental group and 70 to the control group. In the stage of determining spiritual needs, the principles of the exploratory design were adopted and the phenomenological research method was followed. In this process, the literature was scanned, interviews were held with the participants, and the immigrants were observed. While applying the contents of spiritual empowerment and care, a pre-test-post-test pattern with a real experimental design control group was followed. Spiritual empowerment and care contents, consisting of introduction, content presentation, co- interpretation, briefly sharing and ensuring permanence, were implemented through theme-oriented group meetings. In order to determine the effectiveness of spiritual empowerment and care on acculturation and God perception levels, measurement tools for each of these two variables were applied to the participants in both groups as pre-test, post-test and follow-up test. According to the results of the research, it was found that immigrants basically have eighteen spiritual needs: Intention, gratitude, happiness, patience, love, forgiveness, self-confidence, positive thinking, conscience, spirituality as our transcendent aspect, freedom, repentance, self-sacrifice, balance, wisdom, perseverance, tawakkul and peace. It has been determined through bilateral interviews and observations that the spiritual empowerment and care contents prepared within the scope of the research meet these spiritual needs of immigrants. In addition, it was found that the level of integration and love-oriented God perception of immigrants in the experimental group, in which spiritual empowerment and care contents were applied, increased. As a result, it has been determined that immigrants have eighteen spiritual needs, and the spiritual strengthening and care contents prepared both meet the spiritual needs of immigrants and increase their level of integration and love-oriented God perception.