Anadolu Selçuklu yapılarının mimari ve strüktürel analizi
Architectural and structural analysis of the buildings of Anatolian Seljuks
- Tez No: 5332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ANADOLU SELÇUKLU YAPILARININ MİMARI VE STRÜKTÜREL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Tahsin Tazefidan GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1988 ÖZ A.Selçuklu yapılarında mekân tasarımı, zamanın az sayıda malzeme, üstün bir işçilik ve ileri bir teknikle büyük bir biçim zenginliği oluşturan stabil bir çatkı sistemi göstermektedir. Konar-göçer Orta Asya Türklerinin yaşamını sürdürdükleri çadırları, Türk çatkı anlayışında simge. olmuş ve tüm yapılar bu anlayışla çadır devrinden bu yana dengeli (stabil), rahat, güvenli ve pratik bir uygulamayla zamanımıza kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Ancak bazı yapılarda çeşitli nedenlerle çatlamalar sonucu yıkılmalar, göçmeler ve büyük çapta çatlaklar gözlenmektedir. Yapı öğelerinin yükler etkisindeki davranışları statik açıdan ele alınarak stabilitenin bozulması ile duvarlarda oluşan çatlaklar sonucu, göçmeleri önlemek amacıyla yapı temelinde çeşitli konstrüksiyonlar detaylandırılarak bazı öneriler getirilmiştir. Yapılar tuğla, taş, az sayıda ahşap ve bunları birbirine bağlayan harç malzemeleriyle inşa edilmişlerdir. Yapı göçtüğünde, öğeleri oluşturan taş ve tuğlanın parçalanarak dağılması neticesi, halen yapısını koruyan bağlayıcı malzeme horasan harcının bileşimi ve oranları hakkında çeşitli kaynaklar araştırılarak analizleri neticesi konuyla ilgili bir çok harç bileşimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ARCHITECTURAL AND STRUCTURAL ANALYSIS OP THE BUILDINGS OP ANATOLIAN SELJUKS (M.Sc. Thesis) Tahsin TAZEPİDAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY. «June 1988 ABSTRACT In the buildings of the Anatolian Seljuks the spa ce desing, forming a vast prosperity of configurations with only a few building materials available at the time and with superior workmanship and advanced tech- nigue, displays a stable construction system. The tents in which the nomadic Middle-Asian Turks dwelled have become a symbol to the Turkish construction concept, and with this concept all the buildings from the' tent - age' »with their comfort, stability, reliability and prac ticality, survived up to the present days. However, demolishions resulting from the cracks, failures and large cracks from various causes are observed at some buildings. By considering statically the behaviour of structural components under load conditions, some sugges tions, after detailing various foundation constructions, are brought to prevent demolishions from the cracs on the walls. Many different sources are searched for the composition of horasan mortar, a kind of cement that still keeps its original properties, and according to the results of the analyses, many relevant mortar compositi ons are given. -Ill-