Turgut Özal üzerinden yapılan liberalizm eleştirilerinin analizi
Analysis of the criticism of liberalism through Turgut Ozal
- Tez No: 804441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de liberal görüş ve değerlerin ön plana çıktığı ve uygulanma şansı bulduğu bir dönem olan Turgut Özal hükûmetleri dönemi üzerinden liberalizm eleştirilerinin açığa çıkartılmasıdır. Çalışma kapsamında, liberal ideoloji temel kavramları üzerinden açıklandıktan sonra, farklı ideolojilerin liberalizme yönelttikleri eleştiriler ve temelde karşıt oldukları noktalar incelenmiştir. Devamında, Türkiye özelinde liberal düşüncelerin nasıl bir gelişim gösterdiği incelenerek Türkiye'de liberal düşünceye yöneltilen eleştiri temellerinin hangi noktalardan kaynaklandığı ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, söz konusu olan liberalizm karşıtlıklarının ve eleştirilerinin Turgut Özal hükûmetleri nezdinde açığa çıkartılması adına, 1983 yılı Kasım ayı ve 1989 yılı Ekim ayı aralığını kapsayan bir gazete arşiv araştırması Tercüman ve Cumhuriyet gazeteleri üzerinden yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde, Türkiye'de liberal düşüncenin eleştirisine kaynaklık eden unsurların bir süreklilik olarak Turgut Özal döneminde tatbik edilen liberal uygulamalar karşısında da devam ettiği görülmüştür. Bununla birlikte, döneme özgü olarak ortaya çıkan eleştiri başlıkları da çalışma kapsamında değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the criticisms of liberalism through the period of Turgut Ozal governments, a period in which liberal views and values came to the forefront and found a chance to be implemented in Turkey. Within the scope of the study, after explaining the basic concepts of liberal ideology, the criticisms of liberalism by different ideologies and their main points of opposition are analyzed. Subsequently, the development of liberal ideas in Turkey is analyzed in order to reveal the points from which the basis of criticism against liberal thought in Turkey originates. In the study, a newspaper archive research covering the period between November 1983 and October 1989 was conducted on Tercüman and Cumhuriyet newspapers in order to reveal the opposition and criticism of liberalism in the Turgut Ozal governments. In the evaluations made, it was observed that the elements that were the source of the criticism of liberal thought in Turkey continued as a continuity in the face of the liberal practices implemented during the Turgut Ozal period. In addition, the criticism titles that emerged specific to the period were also evaluated within the scope of the study.