Küre (Kastamonu) yöresinin jeolojisi, jeokimyasıve masif sülfid cevherleşmeleri açısından incelenmesi
Investigation of geology and geochemistry of Küre (Kastamonu) in terms of masside sulphide mineralizations
- Tez No: 804442
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TÜYSÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Pontid Jeotektonik Birliğinin Batı Bölümünde yer alan çalışma alanında metamorfik, volkanik, tortul ve intruzif kayaçlar egemendir. Liyas yaşlı ultramafik kayaçlar çalışma alanının en yaşlı birimidir. Liyas yaşlı bazalt birimi masif cevherleşmeleri içermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Cevher mineralleri; pirit, kalkopirit, sfalerit, galen ve daha az oranda tetraedrittir. Cevhere eşlik eden gang minerali kuvarsdır. Özellikle masif yapı, breşik yapı ve breş dolgusu yapısı gibi yapılar görülmektedir. Alterasyon türleri; kloritleşme, karbonatlaşma, killeşme, hematitleşme, limonitleşme ve silisleşmedir. Pirit ve kalkopiritlerden yapılan sonuçları 5,8 ile 8,4‰ arasında ölçülen kükürt izotop değerleri Küre VMS yatağındaki kükürtün magmatik, meteorik ve/veya denizel kökenli olduğunu göstermektedir. Hesaplanan dengelenme sıcaklıkları Küre (Bakibaba-Mağaradoruk) VMS yatağının oluşum sıcaklığının 294 °C ile 434 °C arasında değiştiğini, bazalt örneklerinden elde edilen klorit elektron mikroprob analiz sonuçlarına kullanılarak hesaplanan sıcaklıkları ise 210-3960C arasında değiştiği belirlenmiştir. 3.3‰ ile 13.7 ‰ arasında değişen Oksijen ve -58 ile -74 arasında değişen Hidrojen izotop sonuçları Küre VMS yatağını oluşturan hidrotermal çözeltilerin magmatik-denizel kökenli olduğunu göstermektedir. Piritlerin mineral kimyası analizlerine göre yüksek Co ve düşük Ni içerikleri ve sfaleritlerin 500'ün üzerindeki Zn/Cd oranları da bazaltik bir magmatik kaynak ile ilişkilendirilmiştir. Küre (Bakibaba-Mağaradoruk) cevherleşmesi ortamsal çalışmalarında, bazaltik kayaçlar volkanik yay ve MORB ortamlarında dağılım sunması yay ardı ortamını ifade etmektedir. Bu cevherleşme yitimden etkilenmiş subalkali bazalt volkanizmasına ait ürünleri temsil ettiği, kısmen tüketilmiş bir manto kaynağından türeyen ergiyiklerden itibaren oluştuğunu, bazı örneklerdeki belirgin Th/Yb zenginleşmesi ise, kaynağın yitim bileşenlerince zenginleşmiş olduğunu göstermektedir. Elde edilen veriler yatağın Kıbrıs Tip VMS yatağı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Metamorphic, volcanic, sedimentary and intrusive rocks are dominant in the study area located in the Western Section of the Pontide Geotectonic Unit. Liassic aged ultramafic rocks are the oldest unit of the study area. The Liassic basalt unit is of great importance in that it contains massive. ore minerals; pyrite, chalcopyrite, sphalerite, galena and to a lesser extent mineralizations tetraedrite. The gangue mineral accompanying the ore is quartz. In particular, structures such as massive structure, brecciated structure and breccia fill structure are observed. Alteration types; chloritization, carbonation, argillization, hematitization, limonitization and silicification. Sulfur isotope values measured between 5.8 and 8.4‰ from pyrite and chalcopyrite indicate that the sulfur in the Küre VMS deposit is of magmatic, meteoric and/or marine origin. Calculated equilibrium temperatures, It has been determined that the formation temperature of the Küre (Bakibaba-Mağaradoruk) VMS deposit varies between 294 °C and 434 °C, and the temperatures calculated using the chlorite electron microprobe analysis results obtained from basalt samples vary between 210-3960C. Oxygen isotope results ranging from 3.3‰ to 13.7‰ and Hydrogen ranging from -58 to -74 show that the hydrothermal solutions forming the Küre VMS deposit are of magmatic-marine origin. According to the mineral chemistry analyzes of the pyrites, the high Co and low Ni contents and the Zn/Cd ratios of sphalerites above 500 were also associated with a basaltic magmatic source. In the environmental studies of the Küre (Bakibaba-Mağaradoruk) mineralization, the distribution of basaltic rocks in volcanic arc and MORB environments indicates the back-arc environment. This mineralization represents the products of subalkaline basalt volcanism affected by subduction, formed from melts derived from a partially depleted mantle source, and significant Th/Yb enrichment in some samples indicates that the source is enriched by subduction components. Obtained data show that the deposit is Cyprus Type VMS deposit.