Examining the feasibility of solutions to the operations research problems with D-wave quantum annealing services
D-wave kuantum tavlama servisleriyle yöneylem problemlerine ı̇lişkin çözümlerin fizibilitesini ı̇nceleme
  1. Tez No: 804447
  2. Yazar: EGE DOĞAN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU SOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Robotik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Fizik yasalarının neden olduğu engellere bağlı olarak, klasik bilgisayarların gelişimi son yıllarda beklenenden yavaş ilerlemektedir. İlerleyen teknoloji sayesinde transistörler, zamanla küçülmeye devam etmek ile birlikte ulaşabilecekleri minimum ebat bir atomdan daha küçük olamaz. Moore yasasının kaçınılmaz sonunu getirecek bu durum ile ilgili günümüzde yükselişe geçen önemli teknolojilerden biri kuantum bilgisayarlardır. Kuantum bilgisayarlar, klasik fizik kurallarından bağımsız olarak kuantum fizik yasalarına göre işlemekte ve fonksiyonlarını bu alana has dolanıklık, süperpozisyon, belirsizlik ve interferans ilkeleri sayesinde gerçekleştirmektedir. Günümüz klasik bilgisayarlarının sahip olduğu mantık kapılarının kuantum eşleniğine sahip olması amaçlanan dijital kuantum bilgisayarlar emekleme aşamasında olmasına rağmen; analog çalışma prensibine sahip Kuantum Tavlama Sistemlerinin deneysel ve endüstriyel kullanımlarına başlanmıştır. Bu çalışmada, D-Wave'in sunduğu Ocean SDK kütüphanesi kullanılarak Kuantum Tavlama bulut servislerinin çeşitli yöneylem problemleri konusunda ulaştığı başarıyı sınamak ve klasik işlemci performansları ile kıyaslamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the obstacles caused by the laws of physics, the development of classical computers has been slower than expected in recent years. Thanks to advancing technology, transistors continue to shrink over time, and the minimum size they can reach cannot be smaller than an atom. One of the important technologies that are on the rise today regarding this situation that will bring the inevitable end of Moore's law is quantum computers. Quantum computers operate according to the laws of quantum physics independently of the classical physics rules and perform their functions thanks to the principles of entanglement, superposition, uncertainty and interference specific to this field. Although digital quantum computers, which are intended to have the quantum equivalent of the logic gates of today's classical computers, are in their infancy; Experimental and industrial use of Quantum Annealing Systems with analog working principle has been started. In this study, it is aimed to test the success of Quantum Annealing cloud services in various operations problems by using the Ocean SDK library offered by D-Wave and to compare it with classical processor performances.