Kapalı yüzme havuzlarında gürültü kontrolü ve konuşma anlaşılırlığı sağlamaya yönelik akustik tasarım uygulaması
Acoustic design application for noise control and speech intelligibility in indoor swimming pools
- Tez No: 804446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT VERGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kapalı yüzme havuzları eğitim ve eğlence gibi sosyal aktivitelerin yapıldığı kamusal spor amaçlı tesislerdir. Özellikle eğitim sırasında, eğitmenler ve öğrenciler arasında kurulan iletişimde konuşma anlaşılırlığının sağlanması oldukça önemlidir. Kapalı yüzme havuzları da dahil olmak üzere çeşitli kapalı mekanlarda gürültü altında iletişim kurmak, işitme açısından birçok potansiyel riski beraberinde getirir. Mekandakilerin işitme sağlığını korumak için arka plan gürültüsünün minimum düzeyde olması önemlidir. Ancak, kapalı yüzme havuzları suyun yansıtıcı özelliği nedeniyle yüksek reverberasyon sürelerine sahiptir. Tavan, yan duvarlar ve su yüzeyine çarpan ses dalgaları reverberasyon oluşturur. Reverberasyonun en aza indirgenmesi için yansıtıcı yüzeylerde emici panel kullanılarak akustik iyileştirme yapılması gerekir. Akustik özelliklerine göre kullanılacak malzemeler kapalı yüzme havuzundaki reverberasyon süresini indirgeyerek konuşma anlaşılırlığının artmasını sağlar. Bu tez çalışması için Malatya ilinde yer alan“Sosyal Yaşam Merkezi Kapalı Yüzme Havuzu'' ve İzmir ilinde yer alan ”Buca Sosyal Yaşam Kampüsü Kapalı Yüzme Havuzu'' olmak üzere iki yüzme havuzu seçilmiştir. Farklı yapısal özelliklere ve formlara sahip olan bu havuzlarda akustik simülasyon yöntemi ile konuşma anlaşılırlığının nasıl arttırılabileceği üzerine deneyler gerçekleştirilmiştir. Akustik simülasyonlar Odeon mimari akustik modelleme yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Akustik simülasyonlarda malzeme yerleşimleri için tavan ve yan yüzey uygulamaları bir arada kullanılmıştır. Tavan uygulamalarında asma (baffle) paneller ve bulut paneller kullanılmış ve akustik performansları karşılaştırılmıştır. Tavandan asılan panel uygulamalarına ek olarak yapıların mevcut tavan yüzeylerinin tamamı emici malzemelerle kaplanarak emicilik arttırılmış ve bunlara ek olarak emicilik katsayısı yüksek duvar panelleri de kullanılmıştır. Konuşma anlaşılırlığı değerlendirmeleri için havuzun dışındaki kaynak ile havuzun içindeki alıcı; havuzun içindeki kaynak ile havuzun dışındaki alıcı şeklinde kaynak- alıcı yerleşimleri yapılmış ve böylece yüzücü ile havuz kenarındaki eğitmenin sözlü iletişim başarısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Indoor swimming pools are public sports facilities where social activities such as education and entertainment are carried out. In the communication between the instructor and the students, it is very important to ensure speech intelligibility, especially during training. Communicating under noisy conditions in a variety of indoor environments, including indoor swimming pools, poses many potential hearing risks. In order to protect the hearing health of individuals in these areas, it is important that the background noise be at a minimum level. However, indoor swimming pools have high reverberation times due to the reflective nature of the water. Sound waves reflected from the ceiling, side walls, and water surface create reverberation. In order to minimize reverberation, acoustic walls should be made by using absorber panels on reflective surfaces. The materials used according to their acoustic properties can reduce the reverberation time in the indoor swimming pool, thus increasing speech intelligibility. For this thesis study, two swimming pools were chosen: the“Social Life Center Indoor Swimming Pool”in the province of Malatya and the“Buca Social Life Campus Indoor Swimming Pool”in the city of Izmir. In these pools with different structural features and forms, experiments have been conducted to see how to increase speech intelligibility by employing acoustic simulation methods. Acoustic simulations were performed using Odeon architectural acoustic modeling software. Ceiling and side surface applications are used together for material placement in acoustic simulations. Baffle panels and cloud panels were used in ceiling applications, and their acoustic performances were compared. In addition to suspended ceiling panel applications, all existing ceiling surfaces of the structures are covered with absorbent materials to increase absorbency. Also used were wall panels with a high absorption coefficient. In order to evaluate speech intelligibility, source-receiver locations were made with the source outside the pool and the receiver inside the pool, and with the source inside the pool and the receiver outside the pool. Thus, the success of verbal communication between the swimmer in the pool and the trainer outside the pool was examined.