Travmatik medulla basılarında nörojenik mesanenin sistometrik değerlendirilmesi
- Tez No: 80446
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR TEVRÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
- 62 - ÖZET Bu çalışma, kronik medüller basılı nörojenik me sane bulguları bulunan 15 hastada uygulandı. Amaç, kronik medüller ve radiküler basılarda or taya çıkan nörojenik mesaneyi preoperatif ve postopera- tif dönemlerde sistometrik olarak incelemek ve uygula nan cerrahi prosedürün yararını lezyonun patolojisi ışığı altında araştırmaya çalışmaktır. Böylece sisto - metri metodunun bu alanda kullanımının tanı ve prognoz açısından değerini araştırmaktır. Preoperatif ve postoperatif dönemlerde hastalara sistometrik tetkik yapılarak mesane fonksiyonları kay dedilip ne tip bir lezyon olduğu ortaya kondu. Sistometrik tetkik basit bir su manometres iyle (Munro manometresi) yapıldı. Kronik seyirli medüller ve radiküler basılarda nörojenik mesanenin durumu preoperatif ve postoperatif dönemlerde sistometrik olarak izlendi. Bu tür hastalar da ameliyat sonuçları sistometrik olarak değerlendiri lerek uygulanan cerrahi prosedürün ne derece yararlı olduğu tesbit edilmeye çalışıldı.- 63 - Yapılan 15 vakalık çalışmada, preoperatif sis- tometrik tetkikte 9 vakada hipotonik mesane, 1 vakada hipertonik mesane, 5 vakada normotonik mesane saptan dı. Postoperatif sistometrik tetkikte 10 vakada normo tonik mesane saptandı. Diğer 5 vakada belirgin bir de ğişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
- 64 - SUMMARY This study was applied on 15 patients who had the findings of neurogenic bladder with chronic medul lar compression. The aim was to examine the neurogenic bladder seen during chronic medullar and radicular compression systometrically at preoperative and postoperative periods and to try to investigate the use of applied surgical procedure under the light of the pathology of the lesion and in this wey to investigate the value of usage of the systometry method in this field from the point of view of diagnosis and prognosis. The kind of lesion was confirmed by making sys- tometric examinations on patients at preoperative and postoperative periods and by noticing the bladder func tions. Systometric examinations were done with simple water manometer (Munro manometer). At medullar and radicular compression with chro nic progress, neurogenic bladder was observed systomet rically during preoperative and postoperative periods. The aim was to confirm how useful the applied surgical procedure would be by observing the results of the operations on this kind of patients systomet rically. At this study with 15 patients, on preoperative systometric examination; at 9 case hypotonic bladder, at 1 case hypertonic bladder and at 5 case normotonic bladder were observed. On postoperative systometric examination; at 10 case normotonic bladder were obser ved. No other perceptible change was noticed on the other 5 case.