Astım ve kronik bronşitli olgularda Ketotifen'in yeri
- Tez No: 80447
- Danışmanlar: DR. CEMAL HEPŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET:: Son bir kaç yıldanberi yapılan çalışmalarda mast hücrele riyle bazofillerden mediator salınmasını bloke ettiği gösterilen, ket ot if en» in bronş ial ast malılarda nöbet sayısını azaltıp nöbet aralarını uzattığı ve geniş bir endikasyon alanı olduğu belirtil mektedir. Bu çalışmada bronşial astım ve kronik bronş itli olgular da uzun süreli ketotif en kullanımı ile klasik tedaviye göre keto tif en' in üstünlüğü araştırılmıştır. Araştırma için Haydarpaşa Numune ^astanesi 3 »İÇ hastalıkları kliniğine 1983-1984 yıllarında başvuran hastalar arasından rasgele 30 astma bronşialeli ve kronik bronşitli olgu seçilmiştir. Olgulara 3-6 ay süreyle ketotif en uygulanmış ve sorgulama verilerine göre ilacın olumlu etkisinin #77»8 olduğu saptanmıştır. İlaç uygulamasından sonra vital kapasitede astmatik bronşitli olgu larda $5.46 kronik bronş itlilerde $3*16 oranında, zorlu eksprasyon kapasitesi astmatik bronş iti ilerde $6.22f kronik bronş itlilerde -$4.90 oranında artmıştır. Artışlar istatistiksel olarak anlamlı dü zeyde bulunmamıştır. Araştırmanın bulguları benzer araştırma verileriyle uygunluk göstermektedir. Ketotif en* in astmatik ve kronik bronşitli olgularda uzun süreli tedavide seçilecek ilaçlardan biri olduğu kanısına varıl- mıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the recent studies of the last few years, Ketotifen has been shown to reduoe the frequency and the duration of the asthmatic attacks, with its antianaphylactic properties to inhibit the mediator release from the mast cells and the basophils. In this study long term administration of Ketotifen in patients with bronchial asthma and chronic bronchitis is evaluated against the classical therapy. 30 patients with bronchial asthma or; chronic bronchitis are randomly selected for the study among the patients who have applied to the III. Clinic of Internal Diseases in Haydarpaşa Numune Hospital, in the years of 1983 and 1984. Ketotifen was administered to these patients for 3 to 6 months. A subjective opinion of the patients from the questionere indicate 77.8 # efficacy. After therapy with Ketotifen vital capacity increased by 5.46 # in the patients with bronchial asthma, 3.16 $ in patients with chronic bronchitis. Forced expiratory volume increased by 6.22 $ in asthmatics, and 4.90 $ in patients with chronic bronchitis. These increases were not statistically significant. The findings of this study are parallelto the results of similiar studies. In this study Ketotifen is found to be the drug of choice for the long term prevantive therapy of patients with asthma or chronic bronchitis