Akut miyokard infarktüsünün yaş ve cinsiyete göre dağılımı, ölüm hızının tayini ve mevsimlerle ilişkisi
- Tez No: 80448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
-*5- ÖZET Haydarpaşa Numune Hestchanesi 1. 111. İV. Dahiliye servisleri^ ne 1979 - 198? yılları arasında yatırılan 71^ akut miyokard infark- tUs vak' asının, kedin ye erkeklerde yaşa gere dağılımı, aylar ve mev simlerle ilişkisi, ölüm hızı, miyokard lokali zasyonlanna ve yattık ları gün sayısına göre dağılımlarının anlamlılığı ve aralarındaki ilişkiler araştırılmıştır. Yaş gruplarına göre ileri yaşlarda vefatlar artarken salahla taburcu olanlar daha çok orta yaşın altında kalmaktadır. Yaş iler ledikçe ölüm hızı ve ölüm riski de artmaktadır. Bulunan ortalama ölüm oranı % 25,2 dir. Kadınların hastalığa yakalanma ihtimali ileri yaşlarda görülürken erkekler daha genç yaşlarda infarktüse yakalanmaktadırlar. Kış aylarında bazı loka- lizasyonlar diğer aylara göre daha çok sayıda görülmektedir. Kadın ve erkek vak'alarda hastalığa yakalanma ihtimali aylara göre fark lılık göstermediği gibi,infarktüs lokalizasyonunda da aylara gö re anlamlı farklılık tesbit edilmemiştir. Vefat, salah ve haliyle taburcu olanların aylar içerisindeki dağılımında anlamlı farklı lık saptanamamıştır, Diğer araştırmacıların verdikleri sonuçlardan farklı olarak bizde belirgin biçimde hastalar en çok yatırıldıkları ilk gün ve fat etmektedirler.
Özet (Çeviri)
-46- SUMMARY 71^ cases of myocardial infarctions hospitalized during the st nd th years 1979 to I983 at the 1 and 11 and IV internal-dieseases-c] i nics in Haydarpaşa Numune Hastanesi, were examined as how they were distributed against the factors of sex and age, and if.they had any relations with any month(s) or any season(s) of the year and what the exitus rates could be, and if there were any significance stati£ tically between the localizations of the myocardial infarctions and the durations of the hospitalizations. While advanced age favors higher exitus rates, the cases dischar ged as“healed”were the ones from the group under the middle ages. As age advances, the exitus rate and the death risk increase. The avara ge death rate was found to be 25.2 %. The female cases appear to have myocardial infarctions at the older aged groups, and males seem to have myocardial infarctions at the younger aged groups. Some loca lizations were found to occur more frequently during winter. For both sexes, it seemed that there were not any significance in the distri bution of myocardial infarctions againts the months of & year. In addition, there were no relations between the localizations of the myocardial infarctions and the months of the year. Among the months, there ware no significant differences in the distributions of deaths and healings and the unhealed discharges. The sole different rusult we had from what the previous researchers obtained was that deaths occured definitely more frequently 4n the first day of hospitalisations in our clinics.