Sağlıklı bireylerde beden farkındalığının fiziksel aktivite,sedanter davranış,egzersiz davranışı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the reliationship between body awareness anda physicial activity,sedantary behavior anda exercise behavior in HEALTY individuals
  1. Tez No: 804511
  2. Yazar: PINAR ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma fiziksel aktivite, sedanter davranış, egzersiz davranışı ve vücut farkındalığı arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan 86 sağlıklı bireyde fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF) ve Egzersiz Yarar/Zarar Ölçeği (EYEÖ) ile, sedanter davranış düzeyi Sedanter Davranış Anketi (SDA) ile, vücut farkındalığı ise Çok Boyutlu Bedensel Farkındalık Ölçeği-2 (ÇBBFÖ-2) ile değerlendirildi. Tüm parametreler online anketler aracılığıyla değerlendirildi. Araştırmaya dahil edilen katılımcılar fiziksel aktivite düzeyleri açısından“minimal aktif”olarak bulunmuştur. Cinsiyet, yaş ve sigara kullanımı göre fiziksel aktivite, sedanter davranış ve egzersiz davranışlarının sonuçları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Eğitim durumuna göre bireylerin fiziksel aktivite ile arasında anlamlı korelasyon saptanmamıştır (p>0,05) fakat sedanter davranışları ve egzersiz davranışları arasında anlamlı korelasyon saptanmıştır (p0,05). Sonuç olarak bireylerin fiziksel aktivite seviyesinin cinsiyete ve sigara kullanımına bağlı olmadığı tespit edilmekle beraber fiziksel aktivite artışıyla vücut farkındalığının da arttığı görülmüştür. Yaş, cinsiyet, BKİ ve sigara kullanımının sedanter davranış ve egzersiz davranışı ile ilişkisi yoktur fakat eğitim durumu arttıkça sedanter davranış seviyesi artıp egzersiz davranışı düşüş göstermektedir. Sedanter davranış ile vücut farkındalığı arasında ilişki görülmemiştir fakat bireylerin fiziksel aktivite seviyesi ve egzersize bakış açısı vücut farkındalığı ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between physical activity, sedentary behavior, exercise behavior and body awareness. In 86 healthy individuals who participated in the study, physical activity level was determined by the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) and Exercise Benefit/Harm Scale (EBHS), sedentary behavior level was determined by the Sedentary Behavior Questionnaire (SBQ), and body awareness was measured by the Multidimensional Assessment of Interoceptive Awareness (MAIA-2). All parameters were evaluated through online questionnaires. Participants included in the study were found to be“minimal active”in terms of their physical activity levels. There was no significant difference between the groups in terms of the results of physical activity, sedentary behavior and exercise behaviors according to gender, age and smoking (p>0.05). There was no significant correlation between individuals' physical activity and their educational status (p>0.05), but a significant correlation was found between sedentary behaviors and exercise behaviors (p0.05). As a result, although it was determined that the physical activity level of the individuals was not dependent on gender and smoking, it was observed that body awareness increased with the increase in physical activity. Age, gender, BMI and smoking are not associated with sedentary behavior and exercise behavior, but as the education level increases, the level of sedentary behavior increases and exercise behavior decreases. There was no relationship between sedentary behavior and body awareness, but individuals' level of physical activity and their perspective on exercise are associated with body awareness.