Yetişkin bireylerde yeme farkındalığı, sirkadiyen ritim ve uyku kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between eating awareness, circadian rhythm and sleep quality in adult individuals
  1. Tez No: 862780
  2. Yazar: SENA DELİCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kesitsel tipte planlanarak yapılan bu araştırma Bahçeşehir Aile Sağlığı Merkezine başvuran yeme bozukluğu olmayan, herhangi bir kronik rahatsızlığı, gebelik ve emziklilik durumu bulunmayan 19-64 yaş aralığındaki çalışmaya katılmaya gönüllü olan 150 sağlıklı yetişkin bireyler yapılmıştır. Bireylerin sosyodemografik özelliklerini, beslenme alışkanlıklarını, öğün düzenlerini, fiziksel aktivite ve antropometrik ölçümlerini sorgulayan anket formu, yeme farkındalıklarını ölçmek için Yeme Farkındalığı Ölçeği, kronotiplerinin belirlenmesi için İnsan Sirkadyan Ritminde Sabahçı ve Akşamcı Tipleri Belirleyen Anket Formu ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ölçekleri ve anket soruları çalışmaya katılmaya gönüllü bireye yüz yüze iken yöneltilmiş ve verilen cevaplar sorumlu araştırmacı tarafından doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted on 150 healthy adult individuals aged 19-64 who applied to Bahçeşehir Family Health Center and did not have an eating disorder, did not have any chronic disease, pregnancy or lactation, and volunteered to participate in the study. A survey form that questions individuals' sociodemographic characteristics, eating habits, meal patterns, physical activity and anthropometric measurements, the Eating Awareness Scale to measure their eating awareness, the Questionnaire Form Determining Morning Man and Evening Man Types in Human Circadian Rhythm to determine their chronotypes, and the Pittsburgh Sleep Quality Index (to evaluate their sleep quality). PSQI) scales and survey questions were asked face to face to the individual who volunteered to participate in the study, and the answers were filled in by the responsible researcher.