Kadınların gebelik öncesi ve gebelikteki cinsel tepkilerinin karşılaştırılması
The comparison of women's sexual responses before and during pregnancy
- Tez No: 804526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YAĞMUR GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada kadınların gebelik öncesi ve gebelikteki cinsel tepki düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı bu çalışmanın verileri Erzurum Şehir Hastanesi' ne rutin gebelik kontrolüne Şubat 2022 – Haziran 2022 tarihleri arasında gelen toplam 423 katılımcı ile tamamlanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme ile kişisel bilgi formu ve Gebelikte Cinsel Yanıt Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Çalışma gönüllük esasına dayalı olarak, tüm süreçlerde Helsinki Deklarasyonu'na uyumlu ve gerekli tüm izinler alınarak yürütülmüştür. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 26.95±4.13 yıl, %37.9'u üniversite mezunu ve %57'si multigravidadır. Kadınların gebelik öncesi cinsel yanıt envanter toplam puan ortalaması 69.34±13.39; gebelik sırasında ise 51.07±17.30 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to compare the sexual response levels of women before and during pregnancy. Materials and methods: This study is descriptive and comparative type. A total of 423 participants who presented to Erzurum City Hospital for routine pregnancy controls between February 2022 and June 2022 were included in the study. Data were collected by the researcher through face-to-face interviews using a personal information form and the Pregnancy Sexual Response Inventory. The study was performed on a voluntary basis, following the Declaration of Helsinki in all processes, and obtaining all necessary permissions. The study data were analyzed on the SPSS 22 software package. Results: The mean age of the women participating in the study was 26.95±4.13 years, 37.9% were university graduates, and 57% were multigravida. Participants' mean score on the total Pregnancy Sexual Response Inventory was 69.34±13.39 before pregnancy and 51.07±17.30 during pregnancy.