Kardiyak aritmisi olan çocuklarda kateter ablasyon sonrası hayat kalitesinin araştırılması
Investigation of quality of life after catheter ablation in children with cardiac arthmis
- Tez No: 804575
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kalbin ritminde ve/veya ileti sisteminde meydana gelen her türlü aksaklık aritmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aritmi; çarpıntı, göğüs ağrısı, senkop gibi semptomlarla kendini gösterebileceği gibi, hayatı tehdit eden durumlara da yol açabilir. Aritminin sebep olduğu bu durumlar, hayat kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Hayat kalitesini önemli derecede etkileyen aritmiler için tedavi seçenekleri değerlendirilmeli, hangi tedavinin ne ölçüde hayat kalitesini iyileştirdiği belirlenmelidir. Bu çalışmada, kalıcı ve semptomatik aritmisi olan çocuklarda kateter ablasyonun, hayat kalitesi üzerine etkinliğinin araştırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Any disturbance in the rhythm and/or conduction system of the heart is known as arrhythmia. Arrhythmia may present with symptoms such as palpitations, chest pain, syncope or may lead to life-threatening conditions. Conditions caused by arrhythmia significantly affect quality of life. Treatment options for arrhythmias that significantly affect quality of life should be evaluated and the extent to which treatment improves quality of life should be determined. In this study, we aimed to evaluate the effects of catheter ablation on quality of life in children with persistent and symptomatic arrhythmias and to investigate the efficacy of the treatment method.