Düzenli fiziksel egzersiz yapan bireylere uygulanan sezgisel yeme müdahalelerinin, vücut kompozisyonu, spor performansı, yeme tutumu ve beden algısı üzerine olan değişimlerinin incelenmesi
Evaluation of 12-week intuitive eating intervention on body composition, athletic performance, eating attitude and body image
- Tez No: 804576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI, PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Düzenli Fiziksel Egzersiz Yapan Bireylere Uygulanan Sezgisel Yeme Müdahalelerinin, Vücut Kompozisyonu, Spor Performansı, Yeme Tutumu ve Beden Algısı Üzerine Olan Değişimlerinin İncelenmesi Bu araştırmanın amacı; 12 haftalık Sezgisel Yeme (SY) müdahalesinin, katılımcıların vücut kompozisyonları, beden algıları, yeme tutumları ve spor performansları üzerindeki değişimlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmada bir vaka ve bir kontrol grubu bulunmaktadır. Araştırma, Eylül 2021- Aralık 2021 tarihleri arasında, 12 haftalık bir egzersiz programına katılmak üzere başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 18-65 yaş arası sağlıklı bireylerden seçilmiş ve toplam 57 birey araştırmaya katılmıştır. Araştırmanın başında genel bilgileri sorgulayan anket formu, araştırmanın başında ve sonunda antropometrik ölçümleri sorgulayan anket formu, iki günlük besin tüketim kaydı formu Cooper, Davies ve 1 tekrar maksimum bench press testleri, yeme tutumlarını değerlendirmek için Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26), SY'yi değerlendirmek için Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2) ve beden algılarını değerlendirmek için Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) uygulanmıştır. Vaka ve kontrol gruplarının araştırma sonundaki antropometrik ölçümleri kıyaslandığında, aradaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı görülmüştür (p>0,05). Spor performansı testlerine gruplar arası bakıldığında, aradaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of 12-week Intuitive Eating Intervention on Body Composition, Athletic Performance, Eating Attitude And Body Image The aim of this study is to evaluate the changes in the participants' body compositions, body perceptions, eating behavior and athletic performances of the 12-week Intuitive Eating (IE) intervention. There is an intervention and a control group in the study. The study was conducted with healthy individuals aged 18-65 years who participate in a 12-week exercise program in between September 2021 and December 2021 and a total of 57 individuals was determined.At the beginning of the study a questionnaire was applied, at the beginning and end of the study, anthropometric measurements were measured, Cooper, Davies and 1 repetition maximum bench press tests were applied, Eating Attitudes Test-26 (EAT-26), Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) and Body- Cathexis Scale was used .As a result of the study, when body composition changes of intervention group were examined, it was found that the changes were not found to be statistically significant (p>0.05). After the intervention, the mean of the intervention group participants' measures were compared with the mean of the control group participants' measures and no statistically significant difference was found (p>0.05).