Musique concrète instrumentale kavramı bağlamında H. Lachenmann'ın Schreiben adlı eseri ile koro ve orkestra için Kadim adlı beste
H. Lachenmann's Schreiben in the context of musique concrète instrumentale and Kadim for choir and orchestra
- Tez No: 804619
- Danışmanlar: PROF. MEHMET SAİM NEMUTLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bestecilik ve Orkestra Şefliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu eser metni Alman besteci Helmut Lachenmann'ın ortaya koyduğu musique concrète instrumentale kavramını açıklamaya ve bestecinin geniş orkestra için bestelediği Schreiben adlı eserin bu kavram doğrultusunda incelenmesine yöneliktir. Bu çalışma kapsamında öncelikle Lachenmann'ın besteci kişiliği genel hatlarıyla ele alınmaktadır. Sonrasında musique concrète instrumentale kavramı açıklanmakta, kavramın bestecilik alanına kazandırdığı yenilikler ortaya konulmakta ve musique concrète instrumentale estetiğinin benzer dönemlerde yer alan diğer müzik estetikleri ile benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmaktadır. Son olarak, Schreiben adlı eserin incelemesi önceki bölümlerde elde edilen bulgular ışığında gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the concept of musique concrète instrumentale introduced by the German composer Helmut Lachenmann and to analyse the composer's Schreiben for large orchestra in line with this concept. Within the scope of this study, firstly Lachenmann's composer personality is discussed in general terms. Afterwards, the concept of musique concrète instrumentale is explained, the innovations brought by the concept to the field of composition are revealed, and the similarities and differences of musique concrète instrumentale aesthetics with other music aesthetics in similar periods are revealed. Finally, Schreiben is analysed in the light of the findings of the previous chapters.