'Dijital Kafes': Beyaz yakalı çalışanlar örneğinde gündelik hayatın dijitalleşmesi
'Digital Cage': Digitalization of everyday life in the example of white collar workers
- Tez No: 804620
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FERYAL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, beyaz yakalı meslek grupları üzerinden gündelik hayatın dijitalleşme sürecini incelemektedir. Gündelik hayatın dijitalleşmesi, dijital aygıt ve uygulamaların gündelik hayat içerisinde giderek artan bir şekilde yer alması sonucu birbiriyle bağlantılı iki sürecin ortaya çıkmasıdır: birincisi, yeni ekonomik ve kültürel formların yaratılması; ikincisi, bireyin deneyim ve düşünce pratiklerinin dönüşmesi. Bu süreçler toplumsal hayatın birçok alanına farklı düzeylerde sirayet etmektedir. Buradan hareketle bu araştırmada beyaz yakalıların çalışma zamanı ve çalışma dışı zamanının nasıl dönüştüğünün cevabı aranmaktadır. Dijitalleşmeyle birlikte beyaz yakalıların gündelik hayatın bütün zaman dilimlerinde bir performans öznesine dönüştüğü ve yaşamlarının rasyonel sınırlılıklarla çevrelendiği gözlemlenmiştir. Söz konusu dönüşüm“dijital kafes”başlığıyla kavramsallaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the digitalization process of everyday life through white-collar occupational groups. The digitization of everyday life is the emergence of two interrelated processes as a result of the increasing involvement of digital devices and applications in everyday life: first, the creation of new economic and cultural forms; second, the transformation of the individual's experience and thought practices. From this point of view, this study seeks to answer how the working time and non-working time of white-collar workers are transformed. With digitalisation, it has been observed that white-collar workers have turned into a performance subject in all time periods of everyday life and their lives are surrounded by rational limitations. This transformation has been conceptualised under the title of“digital cage”.