Türk hukukunda kitle iletişim faaliyetleriyle şeref, haysiyet ve özel yaşamın ihlalinde hukuksal koruma
Legal protection in Turkish law in violation of honor, dignity and private life through mass media activities
- Tez No: 804638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kitle iletişim araçlarındaki teknolojik gelişmeler ve bu araçların yaygınlaşması ile bilgi paylaşımı hızlı ve pratik bir hale gelmiştir. Bu hız ve pratiklik her ne kadar olumlu olsa da bazı olumsuz durumlara neden olmaktadır. Bu olumsuzlukların başında ise şeref haysiyet ve özel yaşam alanında meydana gelen ihlaller gelmektedir. Yazılı basın, radyo, televizyon ve internet ortamlarında meydana gelen bu ihlaller ilgili mevzuattan daha önde gitmekte ve hukuki düzenlemeler somut olaylara göre şekillenmektedir. Bu nedenle kişilere sunulan hukuksal korumanın günün şartlarına uygun olarak kullanılabilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın hazırlamasındaki temel amaç şeref haysiyet ve özel yaşam alanının ihlal edildiği durumları saptamak ve ihlal halinde kişiye sağlanan hukuksal koruma konusunda bilgi vermektir.
Özet (Çeviri)
With the technological developments in mass media and the widespread use of these tools, information sharing has become fast and practical. Although this speed and practicality is positive, it causes some negative situations. At the beginning of these negativities are the violations in the field of honor, dignity and private life. These violations, which occur in the print media, radio, television and internet environments, are ahead of the relevant legislation and legal regulations are shaped according to concrete events. For this reason, it is important that the legal protection offered to individuals can be used in accordance with the conditions of the day. The main purpose in the preparation of this study is to determine the situations in which honor, dignity and private life are violated and to provide information about the legal protection provided to the person in case of violation.